Świąteczne oszustwa

Na co uważać podczas gorączki świątecznych zakupów – Trading Standards Top 5 i nie tylko. Boże Narodzenie to wspaniały czas w roku – szczególnie dla oszustów! Nie pozwól, złodziejom zrujnować Ci Bożego Narodzenia. Jeśli jesteś zdesperowany, aby znaleźć odpowiedni prezent lub pomagać potrzebującym, jesteś idealnym celem dla sprzedawców Internetowych, oszustów charytatywnych itd.
Top 5 Oszustwa świąteczne.
Fly-By-Night sprzedawcy w sieci. W każdym sezonie świątecznym funkcjonuje tzw. Hot Gift – prezent tak szybko rozchwytywany, że wiele półek sklepowych jest szybko opróżnionych, powodując u ludzi, którzy starają się go kupić dosłownie utratę zmysłów. Aby wykorzystać niedostatek, oszuści tworzą strony internetowe oferujące ten produkt, podobnie jak nieuczciwi sprzedawcy na aukcjach online.Po zgarnięciu pieniędzy, oszuści zamykają swoje „sklepy” i znikają. Jeśli masz trochę szczęścia, jesteś po prostu pozbawiony prezentu. Jeśli masz pecha, jesteś dalej ofiarą.
Ofiarą tzw. phishing, czyli oszustwa prowadzonego przez kogoś, kto będzie korzystać z danych karty kredytowej i kupował więcej produktów i usług na twoje konto i / lub sprzeda informacje o karcie lub koncie złodziejom tożsamości. W większości przypadków, oszuści phishing uruchomiają strony internetowe, które wyglądają niemal identyczne do tych większych, renomowanych sklepów. Zazwyczaj kontakt odbywa się przez e-mail z kuszącą ofertę lub ostrzeżeniem, a następnie skierowany jesteś do kliknięcia na link, który przenosi się do fałszywej strony internetowej. Po tym, jesteś proszony o podanie danych osobowych i informacji finansowych poszukiwanych przez złodziei.
Kilka rad, aby nie paść ofiarą oszustwa:
- Kupuj w renomowanych sklepach, najlepiej tych, których używałeś wcześniej.
- Upewnij się, że witryna rzeczywiście należy do danego handlowca. Nie klikaj na linki w niechcianych e-mailach. Wpisz adres URL zamiast klikać na link.
- Korzystaj z karty kredytowej, a nie karty debetowej. Nawet, jeśli nie otrzymasz produktu, karty kredytowe nie są bezpośrednio związane z Twoim kontem bankowym a przy produktach powyżej £100 jesteś dodatkowo chroniony (artykuł, dlaczego warto płacić karta kredytowa).
Oszustwa na litość – Charity.
Boże Narodzenie to tradycyjnie czas dawania. Niektóre typowe oszustwa charytatywne to rozmowy telefoniczne i spam e-maile z prośbą o darowiznę na cele charytatywne i fundusze klęsk żywiołowych. Oszustami mogą być przedstawiciele organizacji charytatywnych, które są prawdziwe (lub tylko wydaja sie prawdziwe). O tej porze roku, jesteśmy bardziej na nie podatni. Nieważne czy skontaktowano sie z tobą przez e-mail, telefon lub osobiście, trzeba być bardzo ostrożnym, oni będą nalegać, aby opłaty dokonać teraz. Należy unikać organizacji charytatywnych, których przedstawiciele nie potrafią odpowiedzieć rozsądnie na pytania, takie jak (w szczególności), jak pieniądze zostaną wydane. I nigdy nie przesyłać gotówki lub informacji o karcie kredytowej za pośrednictwem poczty, poczty elektronicznej lub telefonicznie.
Oszustwa E-Card – świąteczne e-kartki – możesz otrzymać e-mail od niepodpisanych sąsiadów, lub „przyjaciela”, którzy rzekomo wysłali Ci e-kartke, która można zobaczyć klikając na link. Kliknięcie na ten link może jednak uwolnić spyware i reklamy pop-up oraz wirusy i trojan. W niektórych przypadkach nic złego się nie dzieje, aż jesteś poproszony o pobranie oprogramowania do odczytania e-kartki na stronie. (Oprogramowanie jest rzekomo potrzebne do „uruchomienia” e-karty). Czasami, niechciane lub szkodliwe oprogramowanie zostanie pobrane na komputer za twoją zgodą – bo zgadzasz się na pewne warunki, zazwyczaj bez ich czytania. Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa: Jeśli są jakieś wątpliwości, co do autentyczności e-kartki, nie klikaj żadnych linków. Usuń e-kartki od ludzi, których nie znasz bez otwierania i czytania ich i nigdy nie klikaj w celu zaakceptowania warunków bez czytania drobnego druku. Najważniejsze, zainstaluj program antywirusowy i anty-spyware, rób update bazy wirusów i spyware na bieżąco.
Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju oszustwa – nie tylko w czasie świąt – zawsze staraj się sie zaufać własnemu instynktowi. Lista rzeczy, które możesz zrobić na miejscu żeby uniknąć oszustwa. Bądź podejrzliwy względem listów, rozmów telefonicznych lub e-maili z prośbą o przesyłanie pieniędzy. Zapoznaj się z nadawcą i zasięgnij opinii rodziny, znajomych lub sąsiadów. Jeśli oferta wygląda zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwa wtedy, prawie bez wątpienia jest! Zawsze zastanów się dwa razy. Zadaj sobie pytanie: „Czy mogę sobie pozwolić na utratę pieniędzy na tej „ofercie”?” Nigdy nie wysyłaj pieniędzy każdemu, kto mówi, że wygrałeś na loterii lub jakąś inna dużą nagrodę. Nigdy nie zobaczysz swojej wygranej. Nigdy nie wykręcaj numeru 090, chyba, że jesteś pewien ile połączenie będzie kosztować i wiesz, co możesz otrzymać w zamian. Nie zdradzaj swojego rachunku bankowego, numeru karty kredytowej lub danych osobom, których nie znasz. Jeśli firma dzwoni z prośbą o takie szczegóły, rozłącz się, uzyskaj ich numer z Internetu i zadzwoń do nich. Nie wysyłaj pieniędzy tylko, dlatego, że list wydaje sie być urzędowym. Sprawdź czy to nie oszustwo. Oszuści często posługują się fałszywą opinia na poparcie swoich twierdzeń, ale nie pozwól im Cie oszukać. Zaufaj swojemu rozsądkowi. Zawsze bądź ostrożny przy zakupie produktów oferowanych po cenach znacznie poniżej cen konkurentów.
Życzę zdrowych, szczęśliwych i pozbawionych oszust Świąt Bożego Narodzenia!
Tekst: Mariusz Gębura, Trading Standards Agency Officer.