Snowdon via Crib Goch 2021

Snowdon via Crib Goch 2021

Witam wszystkich czytelników po dłuższej przerwie. Wakacje 2021 spędzam w UK zamiast tradycyjnie w Polsce, wszystko przez COVID-owe szaleństwo, które ogarnęło cały świat, a w którym sensu trudno się doszukiwać. Wystarczy chociażby spojrzeć na rok 2020, gdzie nikt nie był zaszczepiony, a do podróży wystarczył PLF (Passenger Locator Form), a rok 2021 - gdzie mamy 80% + zaszczepionej populacji, a do podróżowania potrzebujemy wyników płatnych, komercyjnych testów, musimy brać pod uwagę rodzaje kwarantann, które nas czekają w kraju docelowym jak i źródłowym, no i "stare, dobrze już nam znane" PLF oraz inne formy elektronicznych/pisemnych przysięg (Francja), paszportów sanitarnych czy innych kajdan społecznych zależnych od kaprysu lokalnej władzy.

Dlaczego o tym wspominam? Bynajmniej nie by rozpoczynać dyskusję w tym temacie, a po prostu zaznaczyć dla "potomnych" okoliczności w jakich przyszło odbyć mi tą wycieczkę oraz pisać ten artykuł. Wyciągniecie wniosków, logicznych mam nadzieję, pozostawiam każdemu czytelnikowi z osobna.

August Bank Holiday 2021 zaczynam zatem w piątek 27.08.21 podróżą z Marcinem, Kubą oraz Antonim na południe w kierunku parku narodowego Snowdonia, gdzie leży najwyższy szczyt Walii - Snowdon (1085 m). Drugi najwyższy szczyt w UK po szkockim Ben Nevis, który zdobyliśmy z chłopakami wcześniej tego roku przy okazji innego Bank Holiday - długiego majowego weekendu.  

Parking, Pen-y-Pass, Crib Goch

Samochód zostawiamy na jednym z parkingów przy wschodnim z krańców przełęczy Pen-y-Pass. Z tego miejsca pokonujemy 1.5km do hostelu "YHA Snowdon Pen-y-Pass", który leży na szczycie przełęczy i jest lokalnym punktem startowym dla osób zmierzających na Snowdon z tej strony gór.

Widok w kierunku naszego parkingu. Circa 6:00am.
Mapa dostępnych szlaków i garść informacji na ich temat
Hostel z czerwonej ścieżki na Snowdon
Widok w kierunku Llanberis
ścieżka na Snowdon oraz Crib Goch
Widok ze ścieżki na Crib Goch
Też się załapałem na fotę w którymś momencie ;)
Crib Goch's Knife's Edge 
Crib Goch's Knife's Edge 

Najlepiej grozę tej "ścieżki" odda jednak film znaleziony przez Marcina na YouTube, który można obejrzeć poniżej, ciekawe są również komentarze zostawione pod nim 😂

Drogę tą zdecydowanie odradzamy osobom z lękiem wysokości, a innym rozważającym tą opcję - polecamy zapoznać się dokładnie z innymi, bardziej szczegółowymi relacjami osób, które Crib Goch pokonały, jak i z dokładnym monitorowaniem warunków pogodowych i uwzględnieniem swoich umiejętności, oceną posiadanego sprzętu etc. przed użyciem tego szlaku. Internet pełen jest informacji na temat tej ścieżki na Snowdon. Tutaj "podziękowania" / tribute dla Antoniego i Kuby ode mnie i Marcina. Już wy wiecie najlepiej za co! 😎😉

Po "przeżyciu" Knife's Edge ścieżka prowadzi nas dalej w kierunku Snowdon i na tym etapie już nic nie może nas zaskoczyć. Marzenia o "zimnym piwie" tudzież szklanką czegoś mocniejszego na uspokojenie nerwów, dodają "skrzydeł" i w krótkim czasie znajdujemy się na szczycie Snowdon przed większością ludzi, a tym samym omijając ogromne kolejki do zrobienia zdjęcia przy "trigger point".

Snowdon po prawej stronie
Crib Goch w tle po lewej stronie. Na pierwszym planie najlepsza ekipa - od lewej Marcin, Kuba, ja, Antek.
Kolejka na szczyt Snowdon za mną.
Widok w kierunku Crib Goch.
Wracamy na parking czerwoną ścieżką

2 z 3 najwyższych szczytów Anglii zdobyte! Pozostał najbliższy nam Scafell Pike.

Do usłyszenia w kolejnych artykułach i do zobaczenia na szlaku!

Pozdrawiam