, październik 12, 2021

0 rezultatów zostało znalezionych

RELACJA - Szlakiem angielskich katedr cz.5 - zamek w Windsor oraz katedra w Gloucester.


  •   8 min lektury
RELACJA - Szlakiem angielskich katedr cz.5 - zamek w Windsor oraz katedra w Gloucester.

02.09.21 opuszczam Londyn i zmierzam do kolejnej katedry na naszym szlaku - katedry w Gloucester, a że po drodze mamy miejscowość Windsor zatem wypada chociaż krótko o królewskiej posiadłości wspomnieć, zanim przejdziemy do następnej katedry, hm? 😏

Windsor Castle

The Round Tower (Okrągła wieża)
Dziedziniec zamkowy. Kaplica św. Jerzego po lewej, okrągła wieża w oddali.

Zamek zbudowany został w latach 1070–1086 przez znanego nam już z poprzedniej relacji (TUTAJ) Wilhelma I Zdobywcę, a następnie był rozbudowywany przez kolejnych władców: Edward III wzniósł tu w XIV wieku The Round Tower (Okrągła Wieża), a Edward IV w XV wieku rozpoczął przebudowę St George’s Chapel – kaplicy św. Jerzego, gdzie obecnie nadaje się, ciągle z zachowaniem średniowiecznego ceremoniału, order zakonu rycerskiego "The Most Noble Order of the Garter" (Trzecie w hierarchii odznaczenie brytyjskie. Wyższe miejsce zajmują jedynie Krzyż Wiktorii oraz Krzyż św. Jerzego).

Dziedziniec zamku Windsor

W 1348 roku król Edward III założył dwie uczelnie: św. Szczepana w Westminster i św. Jerzego w Windsorze. Nowe kolegium w Windsorze zostało połączone z kaplicą św. Edwarda Wyznawcy, którą wzniósł Henryk III na początku XIII wieku. Kaplica została następnie ponownie poświęcona Najświętszej Maryi Pannie, Jerzemu Męczennikowi oraz Edwardowi Wyznawcy. Obecnie znana jest jednak z wezwania św. Jerzego - głównego patrona Anglii.

Kaplica św. Jerzego jest główną świątynią dla rycerskiego Zakonu Podwiązki (Most Noble Order of the Garter). Założony w 1348 r. jest jednym z trzech dawnych angielskich "orderów" i po dziś dzień najwyższym zakonem rycerskim w Wielkiej Brytanii. Spośród polskich monarchów członkostwo w nim otrzymali jedynie król Kazimierz IV Jagiellończyk (1450) i Henryk III Walezy (1575), już jako król Francji.

Wejście zachodnie do kaplicy św. Jerzego

Order ustanowiony został w 1348 przez króla Anglii Edwarda III z dynastii Plantagenetów jako zakon rycerski dla 24 towarzyszy rycerskich (Knights Companions). Oprócz nich i samego króla do zakonu mogą należeć książęta krwi (jako Royal Knights Companions) i cudzoziemcy z tytułem Extra Knights lub Stranger Knights. Warunkiem członkostwa jest wyznawanie religii chrześcijańskiej, szlachectwo nie jest wymagane.

Ołtarz główny kaplicy św. Jerzego
Ołtarz główny kaplicy św. Jerzego

Jedna z legend o powstaniu Zakonu Podwiązki głosi, że w czasie balu dworskiego, na którym był obecny Edward III, jedna z dam (wymienia się hrabinę Salisbury) zgubiła ku uciesze zebranych podwiązkę. Król pochylił się, podniósł podwiązkę i zawiązał ją na własnej nodze i powiedział:

Honi soit qui mal y pense (Hańba temu, kto źle o tym myśli). Zrobię z niej najbardziej zaszczytną podwiązkę jaka kiedykolwiek istniała.

i ustanowił order Zakonu Podwiązki. Pierwsze zdanie wypowiedziane przez monarchę do dzisiaj stanowi dewizę zakonu.

Obecna rodzina królewska w strojach zakonu The Most Noble Order of the Garter. Źródło zdjęcia TUTAJ.

Nadanie orderu oznacza osobiste szlachectwo z tytułem Sir, posiadacze mogą do swego nazwiska dodać litery K.G. (Knight of the Garter). Kobietom odznaczonym orderem przysługuje tytuł Lady of the Garter (L.G.). Flagi i tarcze herbowe rycerzy (które odznaczeni muszą sami opłacić) zawieszane są w kaplicy orderu, St. George’s Chapel w zamku Windsor. Świętem orderu jest 23 kwietnia, dzień świętego Jerzego. W tym dniu rycerze są zobowiązani przywdziać uroczysty strój oraz Wielki Łańcuch orderu.

Order jest nadawany poddanym brytyjskim (poza książętami krwi), gdy zwolni się jedno z 24 miejsc w kapitule, cudzoziemskim (tylko koronowanym głowom państwa, uznanym monarchom) przy drugiej lub trzeciej wizycie państwowej, i to nie zawsze. Nadanie orderu następuje z inicjatywy panującego, premier nie ma prawa ingerować w sprawy nadań.

Wnętrze jednej z bocznych kapliczek

Razem z pałacem Buckingham w Londynie i pałacem Holyrood w Edynburgu zamek w Windsor jest jedną z głównych oficjalnych rezydencji brytyjskich monarchów. Królowa Elżbieta II przyjmuje tu oficjalnych i prywatnych gości (i tak się składa, że akurat dnia 02/09/21 była na zamku obecna 😊 )

Zmiana warty na zamku Windsor
Zmiana warty na zamku Windsor
Zmiana warty na zamku Windsor

Zamek w Windsorze jest największym zamieszkiwanym zamkiem na świecie – ma 800 metrów długości i 19 baszt. Powierzchnia jego podłóg wynosi około 45 000 m²!

Patrol na dziedzińcu zamkowym
Zamek Windsor

Po spędzeniu kilku godzin zwiedzając Windsor i wypatrując Jej Królewskiej Mości (dodam, że bezskutecznie, ale też niezbyt gorliwie! 😉) czas ruszać do Gloucester.

Katedra w Gloucester pw. św. Piotra oraz Nierozdzielnej Trójcy Świętej

Katedra w Gloucester - wejście południowe
Plan katedry w Gloucester dostępny w punkcie informacyjnym

Jej historia sięga VI wieku n.e. kiedy to w miejscu obecnej świątyni znajdował się ufundowany przez księcia Ostryka niewielki klasztor. W IX wieku osiedlili się w miasteczku ojcowie benedyktyni, którzy wybudowali tu pierwszy kościół. W drugiej połowie XI wieku ówczesny książę Normandii Wilhelm I Zdobywca (1028-1087) (znowu on!), polecił w miejscu klasztoru wznieść nową,  monumentalną świątynię, która w XVI wieku została podniesiona do rangi katedry.

Nawa główna. Zdjęcie Michael D Beckwith, CC BY 2.0 via Wikimedia Commons

Dominującym elementem świątyni jest górująca nad okolicą majestatyczna blisko 68 metrowa wieża. W jej wnętrzu zaś warto zwrócić uwagę na część wschodnią, gdzie znajduje się prezbiterium, ołtarz główny, a za nim wybudowane w 1350 roku największe średniowieczne okno (ma ono 22 metry wysokości i 12m szerokości co możemy przełożyć dla porównania na rozmiary kortu tenisowego!).

Ołtarz główny prezbiterium z imponującym witrażem zaraz za nim.

Główną część witraża zajmuje Najświętsza Maryja Panna z Jezusem Chrystusem, którzy otoczeni są przez 12 apostołów. Rząd niżej przedstawia świętych oraz świętych męczenników, następny opatów Gloucester i biskupów lokalnych diecezji Worcester i Hereford. Najniżej zgodnie z niebiańską hierarchią przedstawione zostały herby rodowe reprezentujące rodzinę królewską oraz inne postaci związane z historią katedry.

Okno główne - źródło oficjalna strona www katedry
Great East Window (okno główne) - inne ujęcie
Ołtarz główny prezbiterium
Sklepienie części głównej katedry nad chórem w kierunku okna głównego

Stąd udajemy się do kaplicy NMP (Lady's Chapel), która znajduje się bezpośrednio za prezbiterium. Powstała ona w XV w. Jak widać na poniższym zdjęciu ołtarz główny nie przetrwał "oświecenia" rewolucji anglikańskiej. Nadal jednak podziwiać możemy kunszt rzeźbiarski autora sklepienia.

Lady's Chapel

Ponadto w katedrze znaleźć możemy XI wieczną ołowianą chrzcielnicę, pomnik księcia Osryka oraz insygnia koronacyjne królowej Elżbiety. Część północną i południową nawy głównej zdobią wspaniałe XVIII wieczne witraże.

Jeden z nich przedstawia koronację Henryka III - jedyną koronację króla Wielkiej Brytanii, która odbyła się poza Westminster Abbey (omawianej przez nas wcześniej TUTAJ). Koronacja Henryka III miała miejsce w 1216 r. Król miał wtedy zaledwie 9 lat.

Witraż przedstawiający koronację Henryka III w 1216 r.

W katedrze spoczywają takie osobistości jak zmarły w 1134 roku książę Normandii Robert II Krótkoudy (najstarszy syn znanego nam już Wilhelma I) czy zamordowany w 1327 roku król Edward II.

Grobowiec króla Edwarda II, pierwszy takiej konstrukcji na świecie.

Z głównej części katedry przechodzimy do dawnego opactwa benedyktynów gdzie spośród wszystkich dotychczasowo odwiedzonych przeze mnie katedr możemy podziwiać moje ulubione, przepięknie zaprojektowane i wspaniale zachowane do naszych czasów krużganki. Niech zatem przemówią zdjęcia, chociaż nadal, uwierzcie mi na słowo, nie oddają one niestety nawet ułamka piękna tego miejsca, które koniecznie MUSICIE odwiedzić! 😁

Krużganki opactwa benedyktynów w Gloucester
Witraże w oknach krużganków klasztornych

W latach 1351-1377 powstają słynne krużganki, z przepięknymi wachlarzowymi sklepieniami i cudownie zdobionymi oknami. Dziś to jeden z najwcześniejszych zachowanych przykładów tego typu gotyckiej architektury.

Przebudowa całego opactwa zakończona została przez opata Froucester przed 1412 r.

Krużganki
Krużganki

Wschodnią część klasztoru zwieńcza tradycyjnie już - kapitularz. Skonstruowany przez opata Serlo, który przybył do Gloucester w okolicach roku Pańskiego 1080 z innego znanego klasztoru benedyktynów znajdującego się w Normandii, a położonego na malowniczej wysepce - Mont Saint-Michel. Tak jak przy okazji opisów w poprzednich relacjach - kapitularz służył modlitwie, zebraniom zakonnym, czytaniu i rozważaniu reguły św. Benedykta.

Dzisiaj, jak czytamy na stronie oficjalnej katedry - Chapter House służy jako miejsce organizacji wydarzeń kapituły katedralnej, w tym m.in. światowej sławy recitali muzycznych oraz jest dostępny, a jakże, na wynajem...

Kapitularz (Chapter House)
Witraż w oknie kapitularza 
Krużganki
Widok z dziedzińca opactwa na wieżę katedry
Wieża główna katedry oraz kapitularz widziany od strony wschodniej

Piękna, majestatyczna i pełna historii. Kolejna z pereł architektury gotyku angielskiego. Zdecydowane "must-see" dla osób odwiedzających tą część Wielkiej Brytanii.

W następnej relacji odwiedzimy opactwo benedyktyńskie Great Malvern oraz katedrę w Worcester.

Pozdrawiam i do usłyszenia.

Laudetur Iesus Christus!

Powiązane Wpisy

You've successfully subscribed to Cumbria.pl
Great! Next, complete checkout for full access to Cumbria.pl
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.