Prośba o raportowanie incydentów ksenofobicznych skierowanych przeciwko obywatelom RP (Hate Crime)

W reakcji na zgłoszenia do naszego Konsulatu incydentów na podłożu ksenofobicznym skierowanym przeciwko obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej uprzejmie proszę o informowanie o takich przypadkach na adres e-mailowy: manchester.prawnymsz @.gov.pl

Wszelkie tego typu incydenty należy także zgłaszać lokalnym jednostkom Policji, dokładna instrukcja postępowania znajduje się w załączniku.
Bezpieczeństwo naszych obywateli jest traktowane w sposób priorytetowy. Dzisiaj było ono jednym z tematów rozmowy telefonicznej Pani Premier Beaty Szydło z Premierem Davidem Cameronem. Dodatkowo na stronie Ambasady RP w Londynie oraz w mediach społecznościowych Konsulatu kanał Twitter @PLinManchester znajdziecie Państwo treść oświadczenia Ambasadora RP Witolda Sobkowa w tej sprawie.
W przypadku Państwa zgłoszeń z poszczególnych regionów będziemy kierowali dodatkowe wnioski do lokalnych szefów Policji oraz lokalnych władz politycznych o szczególnie poważne podchodzenie do wszelkich tego typu incydentów. Ważne jest monitorowanie także lokalnych mediów społecznościowych, mediów tradycyjnych itp. Wspólnie musimy pracować w celu przeciwdziałania jakimkolwiek tego typu zachowaniom skierowanym przeciwko naszej społeczności. Konsul podejmie wszelkie dostępne działania by przeciwdziałać tego typu incydentom.

Prosimy także o podziękowanie przez Państwa wszystkim tym obywatelom Zjednoczonego Królestwa, którzy kierują do Państwa wyrazy solidarności oraz protestują przeciwko jakimkolwiek incydentom Hate Crime skierowanym przeciwko obywatelom RP oraz obywatelom innych narodowości.

Dziękuję też Państwu za rozsądne i wyważone reakcje w tej sprawie, budujące pozytywny wizerunek polskiej społeczności.

wszelkie przejawy dyskryminacji na tle rasowym mogą Państwo zgłaszać za pomocą strony internetowej, której link przesyłamy poniżej.

1.      http://report-it.org.uk/report_a_hate_crime

W pierwszym linku przestawione się ogólne informacje dotyczące przestępstw z powodu nienawiści znane w języku angielskim jako ‘’Hate Crime’’. Jak również informacje w jaki sposób można zaraportować tego typu incydent.

2.      http://www.report-it.org.uk/your_police_force

Muszą Państwo wybrać obszar, w którym doszło do zdarzenia w celu przejścia do etapu zaraportowania.

3.      https://secure.met.police.uk/hatecrime_national/index.php?rid=2920

Ostatnim etapem jest opisanie całego zdarzenia i jego okoliczności.

Istnieje możliwość zgłoszenia  telefonicznie w sytuacjach nagłych pod numerem policyjnym  999 oraz 112.

Dodatkowo w sytuacjach gdy nie chcą Państwo notyfikować zdarzenia na policji, istnieje możliwość  skontaktowania się z organizacją Crimestopers zajmującą się przyjmowaniem anonimowych zgłoszeń, na podstawie, których dokonywane jest śledztwo w sprawie bez jakiegokolwiek udziału osoby zgłaszającej. Możliwość zgłoszeń pod bezpłatnym  numer 0800555111 bądź poprzez stronę internetową https://fearless.org/

Wszystkie informacje, które Państwo przekażą są traktowane jako poufne jak również numer, z którego Państwo dzwonią będzie numerem zastrzeżonym bez możliwości zidentyfikowania.

Z wyrazami szacunku i podziękowaniem za Państwa dotychczasową pracę dla spraw polskich.

Dr Lukasz Lutostański
Konsul Generalny RP w Manchesterze