Program Osiedleńczy w UK osiągnął 5 mln wniosków.

Program Osiedleńczy w UK osiągnął 5 mln wniosków.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło 11 lutego 2021 r. że osiągnęło kamień milowy składający się z pięciu milionów wniosków do unijnego systemu osiedleńczego, a pozostały jeszcze 4 miesiące przed upływem terminu 30 czerwca 2021 r.

Obejmuje to ponad 4,5 miliona wniosków z Anglii, 252400 ze Szkocji, 83 800 z Walii i 81 800 z Irlandii Północnej do 31 stycznia 2021 roku.

Udzielono również ponad 4,5 miliona nadań statusu, zgodnie z obietnicą rządu dotyczącą zabezpieczenia praw milionów Europejczyków w prawie brytyjskim na nadchodzące lata.

W dniu dzisiejszym ogłoszono dalsze finansowanie w wysokości 4,5 miliona funtów dla sieci 72 organizacji w całej Wielkiej Brytanii, które wspierają osoby narażone i trudno dostępne w składaniu wniosków w ramach programu. Jest to dodatek do już udostępnionych 17 milionów funtów.

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedziała:

To fantastyczna wiadomość, że złożono ponad 5 milionów wniosków do niezwykle udanego unijnego programu osiedleńczego. Jest to największy tego typu program w historii Wielkiej Brytanii i oznacza, że obywatele Europy i ich rodziny będą mogli nadal nazywać Wielką Brytanię domem.

Minister ds. Przyszłych granic i imigracji Kevin Foster powiedział:

To wspaniała wiadomość, że przed terminem wyznaczonym na 30 czerwca wpłynęło ponad 5 milionów wniosków do unijnego programu osiedleńczego. Moje przesłanie do obywateli Europy i członków ich rodzin jest proste - złóż wniosek już teraz i dołącz do milionów, które już przeszły przez prosty proces, aby zapewnić sobie status. Dostępnych jest wiele rodzajów wsparcia, a ogłoszone dzisiaj nowe finansowanie oznacza, że ​​żadna osoba nie zostanie pominięta w zapewnieniu potrzebnej pomocy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło również nową falę reklam w Wielkiej Brytanii o wartości 1,5 miliona funtów, aby upewnić się, że obywatele UE i członkowie ich rodzin znają termin i wiedzą, że muszą złożyć wniosek. Opiera się to na udanej kampanii o wartości 4,6 miliona funtów, która została już dostarczona z ukierunkowanymi reklamami, które wkrótce pojawią się w mediach społecznościowych, banerach internetowych, telewizji i radiu.

Ogłoszone dzisiaj nowe dofinansowanie w wysokości 4,5 miliona funtów oznacza, że ​​72 organizacje w Wielkiej Brytanii będą nadal zapewniać nieocenione wsparcie, aby pomóc osobom i grupom narażonym na zagrożenia i trudnym do osiągnięcia w składaniu wniosków o przyjęcie do programu osiedleńczego. Obejmuje to ofiary handlu ludźmi lub przemocy domowej, osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, osoby bez stałego adresu zamieszkania oraz osoby starsze lub odizolowane.

Minister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Kevin Foster, spotkał się z czterema   organizacjami, które otrzymały dotacje z całej Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej i Walii i pochwalił wzorowe wsparcie, którego udzielili, aby pomóc wrażliwym obywatelom UE ubiegać się o unijny program osiedlenia.

Zastępca dyrektora generalnego Advice NI w Irlandii Północnej Fiona Magee powiedziała:

Organizacja Advice NI pomogła już ponad 30 000 osób w Irlandii Północnej w złożeniu wniosku o przyznanie pomocy w ramach programu osiedlania się , a fundusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych umożliwiają nam kontynuowanie tej ważnej pracy z osobami bardziej wrażliwymi w społeczeństwie, w tym z osobami starszymi, odizolowanymi lub bez umiejętności informatycznych.

Dyrektor Generalny Citizens Advice Scotland Derek Mitchell powiedział:

Sieć poradnictwa obywatelskiego w Szkocji odegrała kluczową rolę w zapewnianiu bezpłatnych, bezstronnych i poufnych porad dotyczących unijnego systemu osiedlania ponad 11 000 osób. Nasz zespół doradców specjalistów w dalszym ciągu zapewnia wsparcie podczas pandemii koronawirusa za pośrednictwem krajowej infolinii i cieszymy się, że możemy współpracować z rządem Wielkiej Brytanii w dostarczaniu tej ważnej usługi.

Trudy Aspinwall, kierownik projektu EUSS w TGP Cymru w Walii, powiedział:

Zapewniamy wsparcie dla społeczności romskich w całej Walii w zakresie składania wniosków w ramach programu osiedleńczego i po złożeniu wniosku. Wsparliśmy już ponad 1000 osób w składaniu wniosków, a nowe fundusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pomogą nam kontynuować naszą kluczową pracę, aby zapewnić, że nikt w Walii nie zostanie w tyle.

Matthew Evans, dyrektor Centrum AIRE w Anglii, powiedział:

Centrum AIRE zapewnia porady prawne online i wsparcie telefoniczne, aby pomóc ludziom ubiegać się o ugodę w ramach Programu osiedleńczego. Współpracowaliśmy już z ponad 6000 osób, ale wiemy, że musimy zrobić więcej. Jesteśmy zdeterminowani, aby wykorzystać ten sukces i przy pomocy środków z Home Office współpracowaliśmy z Centrepoint i New Europeans przy wsparciu komercyjnym i pro bono, aby opracować narzędzia internetowe specjalnie, aby pomóc młodym ludziom ubiegać się o program.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma również dedykowany zespół ponad 1500 osób pracujących nad systemem osiedleńczym, z pomocą dostępną przez 7 dni w tygodniu przez telefon i e-mail. Program wykorzystuje najnowocześniejszą technologię, w tym aplikację EU Exit: ID Document Check, która umożliwia składanie wniosków w zaciszu własnego domu w zaledwie 15 minut.


Artykuł pochodzi ze strony: https://www.gov.uk/government/news/landmark-eu-settlement-scheme-reaches-five-million-applications

Dbamy o publikacje rzetelnych informacji, używając źródeł oficjalnych wychodząc na przeciw szerzącym się tzw. "fake newsów" w internecie.magnifying-glass-1607160_1280-1