Polish Heritage Day 2019 w Carlisle - foto relacja

Polish Heritage Day 2019 w Carlisle - foto relacja

Dnia 18 maja 2019 r. w Carlisle odbyła się pierwszy raz cykliczna impreza pod patronatem Polskiej Ambasady w Londynie „Polish Heritage Day”

Celem projektu jest świętowanie i promowanie przez zamieszkałych w Zjednoczonym Królestwie Polaków polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii, oraz podkreślenie pozytywnej roli, jaką niemal jedno milionowa polska społeczność pełni w Zjednoczonym Królestwie.

Podobnie jak w roku ubiegłym, oficjalnym symbolem projektu jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem używanym przez polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii. Akcji Polish Heritage Days w mediach społecznościowych towarzyszą hashtagi #PLHeritageDays oraz #PolesinUK.

Na imprezie w Carlisle mogliśmy gościć członków grupy Jaq 303, którzy dzielą się swoją pasją i popularyzują polskich lotników z czasów II Wojny Światowej. Dzieci z Polskiej Szkoły Sobotniej zatańczyły na rozpoczęcie „Polonez-a”. Odwiedzili nas przedstawiciele lokalnych władz miasta Carlisle i hrabstwa Cumbria. Pani Alicja Fiderkiewicz zagrała dla nas koncert na pianinie.

Policja i Straż Pożarna użyczyła swoich pojazdów więc nasze dzieci miały okazję zobaczyć z bliska wnętrza samochodów. Swoją obecnością uświetniła ten czas także lokalna grupa Moto Banda 303 polska grupa motocyklistów z Cumbrii.

Było to czas gdzie polska społeczność mogła wspólnie z angielską spędzić miło czas i podzielić się swoimi wartościami, historią czy naszymi zwyczajami.

Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom i firmom, które pomogły nam uczynić ten dzień wyjątkowym – wszystkim wolontariuszom, nauczycielom i dzieciom z Polskiej Szkoły Sobotniej w Carlisle, St Cuthbert’s Catholic Primary School, Carlisle, Heavens Deli, Cafe Central Carlisle, Polish Shop Dino Carlisle, 303 Jag Squad, Zumba Fitness with Emilia, ET Szletter Photography, Mariola’s Face Painitng, KP Joinery i wiele innych…Specjalnie podziękowania dla naszych sponsorów: Stagecoach Bus, John Watt & Son Coffee House , Bells of Lazonby, Aneta’s Cakeland, Newborn baby & kids photography by Anna Jarema Carlisle Longtown, Beauty Salon Justyna.Zapraszamy za rok na kolejną edycją Polish Heritage Day w Carlisle.