Paczki do Polski - jak wysłać po Brexicie

Paczki do Polski - jak wysłać po Brexicie

Chcesz wysłać paczki z Anglii, Walii lub Szkocji do Polski? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.


Czy wszystkie paczki przechodzą odprawę celną?

Tak, wszystkie towary, które sa transportowane z Polski do Anglii i z Anglii do Polski muszą być zgłoszone do odprawy celnej. W przypadku firmy GLS i paczek od osób fizycznych do osób fizycznych jest to odprawa zbiorcza, a w przypadku paczek Parcelforce - odprawa celna pocztowa.


Kiedy otrzymam dokumenty odprawy celnej?

Dokument odprawy celnej CN23/ FV Proforma lub FV handlowa zostaną wysłane Państwu mailem dzień przed odbiorem paczki. Należy wydrukować je w trzech egzemplarzach, podpisać w oznaczonych miejscach i doczepić do paczki w koszulce foliowej lub innej przyldze.


Paczki do Polski - w jaki sposób zapłacę należny VAT i opłatę pocztową?

Jeżeli Urząd celny wymierzy VAT od towarów umieszczonych w przesyłce, to Poczta Polska pobierze od odbiorcy wymierzony podatek VAT oraz opłatę dodatkową (za odpawę celną). Podatek VAT i opłata pocztowa jest pobierana od odbiorcy przesyłki w chwili jej doręczenia lub wydania. Podatek VAT jest potem przekazywany przez Pocztę Polską do Krajowej Administracji Skarbowej.


Ile wynosi opłata pocztowa od odprawy celnej?

Do 30 czerwca 2021 roku Poczta Polska przedstawia  do kontroli celnej wszystkie przesyłki z towarami z krajów trzecich, w tym od 1 stycznia 2021 roku – przesyłki z Wielkiej Brytanii. Poczta Polska pobiera w takich przypadkach od adresatów takich przesyłek opłaty pocztowe, zgodnie z przedstawionym poniżej Cennikiem opłat dodatkowych, tylko wtedy gdy:

przesyłka obciążona jest przez celników należnościami celnymi i/lub podatkowymi;

przesyłka jest odprawiana przez adresata lub przez upoważnionego przez adresata przesyłki agenta celnego na dokumencie SAD.

Opłata ta jest zgodna z Cennikiem Poczty Polskiej:

Od 1 lipca 2021 roku zmieni się rola Poczty Polskiej tzn. nie będzie ona już jedynie przedstawiała celnikom przesyłek do kontroli celnej, a będzie sama dokonywać zgłoszeń celnych towarów umieszczonych w przesyłkach nadchodzących z zagranicy. Zmienione wówczas zostaną opłaty pocztowe za dokonywanie zgłoszeń celnych towarów umieszczonych w przesyłkach pocztowych.

Jeśli przesyłka będzie wysłana w celach niehandlowych, ale jej wartość przekroczy 45 EUR powinien być naliczony VAT?

Tak. Do 30 czerwca 2021 roku, podatek VAT jest wymierzany w takich przypadkach przez celników.


Do jakiej wartości zwalnia się od należności celno-podatkowych towary niehandlowe w przesyłce “pocztowej”, która wysyłana jest z Anglii do Polski przez osobę fizyczną do osoby fizycznej.

Zwolnione z należności celnych są towary zawarte w przesyłkach wysyłanych z Anglii, Walii i Szkocji do Polski przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej, pod warunkiem, że taki przywóz ma charakter niehandlowy. Jako przywóz “niehandlowy” uważa się:

  • przewóz o charakterze okazjonalnym,
  • zawierają towary wyłącznie na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny, które nie wskazują swoją ilością ani przeznaczeniem na charakter handlowy,
  • są wysyłane do odbiorcy bez żadnego rodzaju opłat.

Zwolnienia od cła stosuje się do kwoty 45 euro na przesyłkę.

Żródło: Poczta Polska i Krajowa Administracja Skarbowa i Ustawa o VAT

30.01.2020
UWAGA!
Transport paczek do Anglii, Walii i Szkocji z firmą GLS oraz z Anglii do Polski z Parcelforce został wstrzymany do 15 lutego włącznie.
Na ten moment firmy kurierskie nie radzą sobie z obsługą celną towarów zarówno po stronie polskiej jak i brytyjskiej.
Jak tylko sytuacja ustabilizuje się, a transport będzie przebiegał bez problemów, niezwołocznie Państwa o tym poinformujemy.