Obywatelstwo brytyjskie - poradnik cz.3

Obywatelstwo brytyjskie - poradnik cz.3

Dziś ostatnia trzecia część poradnika z cyklu Obywatelstwo brytyjskie. Poprzednie części, w których pisałem o wymogach można przeczytać tutaj:

Cz.1 -> https://www.cumbria.pl/obywatelstwo-brytyjskie-poradnik-cz-1/

Cz. 2 -> https://www.cumbria.pl/obywatelstwo-brytyjskie-poradnik-cz-2/

Przystępujemy do aplikowania przez stronę rządową: https://visas-immigration.service.gov.uk/next

Uwaga w internecie jest mnóstwo firm, które naciągają nas na opłaty, które trzeba uiścić przed składaniem aplikacji. To jest nie prawda. To są naciągacze. Używaj tylko stron rządowych. W chwili pisania tego artykułu tj. 23/06/2019 koszt jaki trzeba ponieść i zapłacić na końcu aplikacji ze strony rządowej to 1330 Funtów od osoby.

Aplikacja online jest wygodna i łatwa gdyż w zależności co odpowiemy automatycznie kieruje nas do odpowiedniego dla nas działu. Piszę o tym gdyż kiedyś prócz wersji internetowej była też wersja papierowa, którą trzeba było pytaniu po pytaniu przerobić. W chwili obecnej jest tylko online.

Nie będę tu pisał szczegółowo jak wypełniać lecz chcę dać garść dobrych porad. Przede wszystkim musisz być tego pewien, że chcesz to zrobić. Kwota, którą wymieniłem powyżej w przypadku błędu w aplikacji bądź pominięcia czegoś nie jest zwrotna. Więc musisz być na 100% pewien !

Druga sprawa nie musisz wypełniać aplikacji jednym ciągiem. Home Office daje opcje aby sobie zapisać dotychczasowy postęp. Zapis jest ważny przez 30 dni. Po tym czasie twoja zapisana aplikacja zostanie usunięta z sytemu. Ale spokojnie każdy zapis przedłuża o kolejne 30 dni ważność.

Po trzecie przed przystąpieniem przygotuj sobie wszystkie dokumenty jakie będą Ci potrzebne do jej wypełnienia. Prócz danych osobowych potrzebujesz dokumenty takie jak: paszport polski, dowód osobisty, kartę rezydenta, numer NIN, dane osobowe rodziców, ostatnie pięć lat dat kiedy opuszczałeś Anglię i wracałeś, dane ostatnich 10 lat gdzie pracowałeś, czy byłeś karany dotyczy również mandatów karnych wykroczeń, które popełniłeś. I odpowiedzieć na kilka pytań typu, że nie jesteś członkiem grupy terrorystycznej itp.

Po czwarte do każdej aplikacji musisz znaleźć dwie osoby, które muszą poświadczyć, że znają Cię i muszą być to obywatele brytyjscy. Pierwszy z nich musi wykonywać jakiś profesjonalny zawód. Lista dostępna jest tutaj: https://www.gov.im/media/624353/listofreferees.pdf Na końcu aplikacji będziesz miał do wydrukowania formularz, jeden na każdą osobę poświadczającą do podpisania. Do aplikacji potrzebujesz następujące dane od tych osób: Imię i nazwisko, płeć, data urodzenia, adres zamieszkania (co najmniej 3 lata pod tym adresem), numer telefonu, adres mail, wykonywany zawód, numer paszportu tej osoby oraz krótko opisać skąd to osobę znasz.

Po sprawdzeniu, że wszystko jest dobrze wgrywamy do systemu Home Office naszą aplikację i opłacamy opłatę za rozpatrzenie naszego wniosku. Dobrze jest sobie zapisać aplikację na komputerze również w razie jakiś problemów. Po wgraniu i opłaceniu system pozwoli nam na wydrukowanie odpowiednich formularzy dla naszych osób poświadczających oraz musimy dokonać rezerwacji spotkania z zewnętrzną firmą SOPRA – link będzie na stronie w celu sprawdzenia dokumentów, które będą podane na końcu aplikacji oraz oddaniu odcisków palców. To jest serwis bezpłatny więc nie musimy inwestować żadnych pieniędzy. Uwaga przed spotkaniem musimy wgrać kopię wymaganych dokumentów na stronę SOPRY. Jeżeli nie masz skanera w domu użyj telefonu i wgraj dobrej jakości pliki.

Nie wysyłamy żadnych dokumentów do Home Office! Po odbyciu tej wizyty oficjalnie nasza aplikacja zacznie być rozpatrywana. Okres oczekiwania to między 2 a 3 miesiące. Po tym czasie dostaniemy oficjalnie list, na którym będzie napisane co dalej robić. Otóż musimy zadzwonić i wykonać ostatni krok – udać się na uroczystą ceremonię gdzie zostanie nam oficjalnie przyznane obywatelstwo brytyjskie. Będziemy tam zobowiązani do odczytania roty przysięgi w zależności od twojej sytuacji osobistej:

Oath:

„I, [name], swear by Almighty God that, on becoming a British citizen,  I  will  be  faithful  and  bear  true  allegiance  to  Her  Majesty  Queen  Elizabeth  the  Second,  Her  Heirs  and  Successors  according to law.”

Pledge:

„I will give my loyalty to the United Kingdom and respect its rights  and  freedoms.  I  will  uphold  its  democratic  values.  I  will  observe  its  laws  faithfully  and  fulfil  my  duties  and  obligations as a British citizen

Affirmation of allegiance:

I, [full name], do solemnly, sincerely and truly declare and affirm that on becoming a British Citizen         I will be faithful and bear  true  allegiance  to  Her  Majesty  Queen  Elizabeth  the  Second,  Her Heirs and Successors, according to law.

Po tej czynności prowadzący ceremonię zaprosi nas do odsłuchania hymnu Wielkiej Brytanii po czym złożymy podpis w księdze oraz dostaniemy certyfikat naturalizacji, który musimy trzymać w bezpiecznym miejscu gdyż duplikaty nie będą wydawane.

Na koniec tylko powiem, że dopiero po tym możemy rozpocząć nasze starania o paszport brytyjski. Druki są dostępne na placówkach poczty Royal Mail.

Dziękuje za uwagę i życzę powodzenia

Jarosław Jakubiak