Obywatelstwo brytyjskie - poradnik cz.1

Obywatelstwo brytyjskie - poradnik cz.1

Pewnie niektórzy z Was zastanawiali się nad decyzją aby starać się o obywatelstwo brytyjskie. Chcemy w kilku częściach przedstawić zarys jakie wymogi są stawiane dla przyszłych obywateli Wielkiej Brytanii.

Najważniejsza rzecz to udokumentowany, legalny pobyt w tym kraju przez 5 lat oraz posiadanie karty stałego rezydenta lub osiedleńca. Uwaga ! Od daty wystawienia jednej z kart musi minąć co najmniej 12 miesięcy aby ubiegać się o proces naturalizacji. Gdy to mamy zabieramy się do spełnienia następujących wymogów:

1) Posiadanie certyfikatu B1 o znajomości języka angielskiego

2) Posiadanie certyfikatu o wiedzy o Wielkiej Brytanii

3) Wypełnienie i opłacanie aplikacji o obywatelstwo

W dzisiejszej części chcę się skupić tylko na pkt 1. W dalszych odcinkach będziemy przedstawiać kolejne etapy.

Aby zdobyć certyfikat B1 o znajomości języka angielskiego musimy zdać egzamin, który jest podzielony na dwie części: mówienie i słuchanie. B1 to jest absolutnie najniższy poziom i jeżeli mieszkasz tu w UK długie lata nie będzie dla Ciebie żadnego problemu go zdać.

Od strony praktycznej wygląda to tak: wchodzimy na salę z drugim zdającym i siadamy przed egzaminatorem. Należy odpowiadać na pytania i słuchać materiału audio. Poniżej przedstawiamy film instruktażowy żeby lepiej zrozumieć cały proces:

Jeżeli uważasz, że jesteś w stanie zdać ten egzamin to musisz zapisać się. Oficjalna strona British Council:

https://takeielts.britishcouncil.org/ielts-ukvi/book-ielts-ukvi

Najbliżej jest ośrodek w Manchester. Opłata za egzamin to GBP 150. Test trwa ok. 20 min. Wyniki dostaje się drogą mailową i zwykłą pocztą w ciągu 7 dni.

W następnym odcinku przedstawimy aspekt zdobycia certyfikatu wiedzy o Wlk. Brytanii.