Nowy program pilotażowy mający na celu przyciągnięcie 2500 pracowników sezonowych do brytyjskich gospodarstw rolnych.

Nowy program pilotażowy mający na celu przyciągnięcie 2500 pracowników sezonowych do brytyjskich gospodarstw rolnych.

Ogólnokrajowy program pilotażowy mający przyciągnąć pracowników migrujących do brytyjskich gospodarstw został ogłoszony przez Home Secretary i Environmental Secretary (czwartek, 6 września).

Program pilotażowy będzie oznaczał, że plantatorzy owoców i warzyw mogą zatrudniać pracowników migrujących do pracy sezonowej przez okres do 6 miesięcy. 2500 pracowników spoza UE będzie mogło przybywać do Wielkiej Brytanii każdego roku, zmniejszając niedobory siły roboczej w szczytowych okresach produkcyjnych.

Produkcja owoców miękkich w Wielkiej Brytanii wzrosła drastycznie, o 130% w ciągu ostatnich 20 lat. Aby zapewnić kontynuację tego wzrostu, a Wielka Brytania znajduje się w czołówce kolejnej rewolucji w rolnictwie, rolnicy muszą również zbadać, w jaki sposób technologia może zmniejszyć zapotrzebowanie na siłę roboczą.

Jednak zautomatyzowane rozwiązania w zakresie zbiorów nie są powszechnie dostępne, dlatego w perspektywie krótkoterminowej pilot będzie wspierać rolników w szczytowych okresach produkcyjnych.

W ramach tego projektu pilotażowego naukowcy będą również badać, jak utrzymać konkurencyjność brytyjskiej ogrodnictwa, ponieważ prawie wszystkie inne kraje OECD otrzymują pracowników sezonowych do zbierania owoców i warzyw.

Minister spraw wewnętrznych Sajid Javid powiedział:

Brytyjscy rolnicy mają kluczowe znaczenie dla gospodarki Wielkiej Brytanii – a rząd będzie starał się je wspierać w każdy możliwy sposób.

Ten projekt pilotażowy zapewni rolnikom dostęp do sezonowej siły roboczej, której potrzebują, aby utrzymać produktywność i zyski w czasie pory roku.

Zależy mi na systemie imigracyjnym, który ogranicza migrację do zrównoważonego poziomu, wspiera cały przemysł i zapewnia, że ​​przyjmujemy tych, którzy przynoszą korzyści Wielkiej Brytanii.

Minister środowiska Michael Gove powiedział:

Wysłuchaliśmy potężnych argumentów ze strony rolników na temat zapotrzebowania na siłę roboczą sezonową, aby utrzymać produktywność i rentowność branży ogrodniczej.

Od sałaty w Wschodniej Anglii po truskawki w Szkocji, chcemy mieć pewność, że rolnicy będą mogli nadal uprawiać, sprzedawać i eksportować więcej wspaniałych brytyjskich produktów.

Ten 2-letni program pilotażowy zmniejszy presję pracowników, z jakimi borykają się rolnicy w upragnionych porach roku. Przeanalizujemy wyniki projektu pilotażowego, analizując, jak najlepiej wspierać długoterminowe potrzeby przemysłu poza UE.