Nowe restrykcje w Anglii "Lockdown"

Nowe restrykcje w Anglii "Lockdown"

Począwszy od 5 listopada do 2 grudnia 2020 roku w Wielkiej Brytanii będzie obowiązywał tzw. Lockdown w celu zredukowania rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19. Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje co takiego nas czeka:

  1. Zostań w domu: musisz zostać w domu lub opuszczać go w konkretnych celach:

– codzienny transport dzieci do przedszkoli, szkół, gdzie nie ma przewidzianych zajęć on-line.

– poruszanie się do pracy,

– w celach rekreacyjnych np. spacer lub uprawianie sportu lub odwiedzanych publicznych miejsc z ludźmi, z którymi mieszkasz na co dzień lub w bańce (określona wcześniej grupa) lub jeśli jesteś sam z inną osobą, która nie mieszka z Tobą (dzieci poniżej wieku szkolnego nie są wliczane do stanu dwóch osób)

– w razie problemów zdrowotnych, umówionych spotkań z lekarzem itp.

– zakupy najpotrzebniejszych rzeczy do przeżycia.

  1. Utrzymywanie bezpiecznej odległości w momencie przebywania w grupie ludzi na zewnątrz swojego domu co najmniej 2 metry.

Pamiętaj: noś maseczkę będąc w pomieszczeniach, gdzie utrzymanie bezpiecznej odległości jest niemożliwe z jakiegoś powodu. Myj i dezynfekuj ręce często.

  1. Spotkania w rodziną, znajomymi w pomieszczeniach zabronione, chyba, że mieszkasz z nimi na co dzień lub jest to tzw. Bańka (wcześniej określona grupa). Tzw. Bańka to grupa dorosły z jednego domu z dorosłym drugiego domu. Można się odwiedzać, zostawać na noc lub przebywać w przestrzeni publicznej. Nie można się spotykać w prywatnych ogródkach.
  2. Biznes. Do zredukowania kontaktów między ludźmi wszystkie punkty prowadzenia działalności zarobkowej będą zamknięte i wlicza się w nie:

– sklepy z towarami zbędnymi, ale nie ograniczone tylko do sprzedaży ubrań czy elektroniki, salony samochodowe, biura podróży, zakłady bukmacherskie, domy aukcyjne, zakłady krawieckie, myjnie samochodowe, sklepy z tytoniem,

– siłownie, kręgielnie, baseny, pola golfowe, strzelnice, kluby taneczne, stajnie, zabawialnie dla dzieci, miejsca wspinaczkowe, parki wodne

– teatry, hale koncertowe, muzea, kina, kasyna, galerie, kluby bingo, zoo, ogrody botaniczne.

– zakłady fryzjerskie, salony piękności, miejsca, gdzie się robi tatuaże, kluby SPA.

Sklepy z żywnością, supermarkety oraz centra ogrodnicze zapewniające najpotrzebniejsze towary pozostaną otwarte. Sklepy z towarami zbędnymi mogą zostać otwarte tylko na zasadzie zamów i odbierz. Place zabaw będą otwarte.

Restauracje, puby i bary będą zamknięte, ale mogą świadczyć dostawę jedzenia bez możliwości sprzedaży alkoholu.

Hotele i hostele będą otwarte tylko dla tych, którzy będą podróżowali w celach biznesowych.

Niektóre miejsca będą mogły pozostać otwarte dla określonych zajęć zwolnionych z restrykcji, takich jak opieka nad dziećmi i grupy wsparcia. Grupy wsparcia, które są niezbędne do osobistego dostarczenia, mogą nadal składać się z maksymalnie 15 uczestników, jeśli są formalnie zorganizowani w celu zapewnienia wzajemnej pomocy, terapii lub jakiejkolwiek innej formy wsparcia. Obejmuje to wsparcie dla ofiar przestępstw, osób w trakcie wyzdrowienia z narkotyków i alkoholu, nowych rodziców i opiekunów, osób z chorobami przewlekłymi, osób borykających się z problemami związanymi z ich seksualnością lub płcią oraz osób, które doświadczyły żałoby.

Lekarze rodzinni, biura pracy, sądy, urzędy stanu cywilnego pozostaną otwarte.

  1. Wesela, związki partnerskie, pogrzeby, obrzędy religijne.

Pogrzeby maksymalnie trzydzieści osób z najbliższej rodziny. Pogrzeby z kremacją maksymalnie 15 osób.

Śluby i wesela oraz uroczystości zawarcia związków partnerskich nie będą możliwe, chyba że w szczególnych przypadkach.

Kościoły będą zamknięte, chyba że będą wykorzystywane do:

– pogrzebów

– transmisji on-line

– modlitwy prywatnej

– zajęć w ramach szkoły

– do przeprowadzania niezbędnych akcji takich jak: oddawanie krwi czy przekazywanie         żywności.

  1. Podróż do pracy.

Jeżeli nie możesz pracować z domu, możesz nadal uczęszczać do pracy. Pracownicy budżetowi, którzy swoją pracą świadczą usługi szerokiej społeczności powinni przychodzić do pracy w celu zapewnienia odpowiednej obsługi spraw obywatelskich itp.

  1. Szkoły, Uniwersytety. College.

Szkolnictwo w Wielkiej Brytanii pozostanie otwarte, bo to najlepsze miejsce dla dzieci podczas tej pandemii. Szkoły już działają w odpowiednich systemach ochronnych. Uczniowie, którzy będą zdawać GCSE mają egzaminy 3 tygodnie później niż normalnie w związku z obecną sytuacją.

Jeśli mieszkasz na stancji, akademiku przy Uniwersytecie powinieneś nie podróżować między domem a miejscem, gdzie zamieszkujesz tymczasowo. Tylko w momencie zakończenie semestru np. na Święta Bożego Narodzenia.

  1. Przedszkola, opiekunki do dzieci.

Przedszkola i miejsca opieki nad dziećmi pozostaną otwarte umożliwiając pracę rodzicom.

  1. Ochrona ludzi bardziej podatnych na działanie Covid-19

Jeśli jesteś powyżej sześćdziesiątego roku życia lub w podwyższonej grupie ryzyka powinieneś zminimalizować kontakt z innymi ludźmi, oraz utrzymywać higienę czystych rąk. Podwyższona grupa ryzyka ludzi to:

– ludzie powyżej siedemdziesiątego roku życia,

– ludzie poniżej siedemdziesiątego roku życia, ale z chorobami: układu oddechowego jak astma, choroby płuc, rozedma, zapalenie oskrzeli,

– choroby serca i niewydolności serca,

– choroby nerek,

– choroby wątroby,

– przewlekłe choroby neurologiczne jak Parkinson, stwardnienie rozsiane lub porażenie mózgowe

– cukrzyca,

– znaczna nadwaga powyżej 40 BMI,

– kobiety w ciąży.