Nowe przepisy dla kierowców i producentów samochodów od 2022 r.

Nowe przepisy dla kierowców i producentów samochodów od 2022 r.

Wraz z Nowym Rokiem pojawia się nowy zestaw zasad i przepisów, których muszą przestrzegać kierowcy i producenci samochodów. Oto podsumowanie wszystkich zmian, których możesz się spodziewać w 2022 roku:

Obowiązkowe ograniczniki prędkości dla wszystkich nowych samochodów

Wszystkie nowe samochody będą wyposażone w ograniczniki prędkości od 6 lipca 2022 r. w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Rozporządzenie to zostało zaproponowane przez Komisję Europejską w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa ogólnego i zostało zatwierdzone przez Parlament Europejski w 2019 r. Wielka Brytania prawdopodobnie zastosuje się do tego wymogu prawnego pomimo Brexitu, ponieważ Wielka Brytania zachowała większość przepisów UE dotyczących nowych samochodów, co pomogłoby również ujednolicić proces produkcji samochodów w całej Europie.

Nowe budynki w Anglii mają mieć obowiązkowe wbudowane ładowarki EV

Wszystkie nowe nieruchomości budowane w Anglii od 2022 roku będą musiały mieć standardowo zainstalowany punkt ładowania pojazdów elektrycznych.  – Obejmuje to wszystkie nowe domy i budynki niemieszkalne, takie jak supermarkety i biura, a także znacznie odnowione budynki z ponad 10 miejscami parkingowymi.

Rząd ma nadzieję, że nowe przepisy pomogą zwiększyć liczbę ładowarek EV dostępnych publicznie i jeszcze bardziej przyspieszą upowszechnienie pojazdów elektrycznych, przed zakazem sprzedaży nowych samochodów z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi w 2030 r.

Surowsze przepisy dotyczące korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy

Przepisy dotyczące korzystania z telefonu podczas jazdy zmienią się od 2022 r. - podczas gdy wysyłanie SMS-ów lub dzwonienie podczas jazdy jest już nielegalne, surowsze przepisy od 2022 r. sprawią, że robienie zdjęć i filmów, wybieranie utworu na liście odtwarzania i granie w gry na telefonie podczas jazdy będzie nielegalne. Ta zasada ma zastosowanie nawet wtedy, gdy zatrzymasz się na czerwonym świetle.

Kierowcy zostaną ukarani grzywną w wysokości 200 funtów stałej kary i sześcioma punktami na prawie jazdy za złamanie prawa.

Używanie telefonu do wskazówek dojazdu będzie dozwolone, pod warunkiem, że masz dostęp do telefonu bez użycia rąk, na przykład, jeśli jest on zabezpieczony w podstawce.

Czerwony olej napędowy i biopaliwa staną się nielegalne dla większości pojazdów

Większość firm będzie zmuszona do przejścia z rabatowego czerwonego oleju napędowego i biopaliw na opodatkowany biały olej napędowy od 1 kwietnia 2022 r. Ma to na celu promowanie stosowania bardziej zrównoważonych paliw i zachęcanie do energooszczędnych sposobów prowadzenia działalności gospodarczej.

Czerwony olej napędowy będzie dozwolony tylko dla rolników, ogrodnictwa, hodowli ryb, leśnictwa, kolei i niekomercyjnych użytkowników systemów grzewczych.

Zmiany w kodeksie drogowym

Zaproponowano zmiany w kodeksie drogowym w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego dla bardziej narażonych użytkowników dróg, takich jak rowerzyści i piesi, którzy najprawdopodobniej odniosą obrażenia w wypadku. Zmiany w prawie jazdy mają wejść w życie od 29 stycznia 2022 r.

Proponowane zmiany obejmują wprowadzenie hierarchii użytkowników dróg – znanej jako zasada H1 – w celu promowania bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i jeźdźców konnych.

Inna zasada zwana H2 wymaga, aby kierowcy zatrzymywali się i ustępowali pierwszeństwa pieszym przechodzącym lub czekającym na przejście przez jezdnię na skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych i przejściach równoległych.

Zasada H3 stanowi, że kierowcy nie powinni przecinać jazdy rowerzystów, jeźdźców konnych lub pojazdów konnych jadących przed siebie, gdy skręcasz w skrzyżowanie lub z niego wyjeżdżasz i wspomina o bezpiecznych odległościach i prędkości podczas wyprzedzania rowerzystów lub jeźdźców konnych.