, październik 18, 2021

0 rezultatów zostało znalezionych

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Wielkiej Brytanii.


  •   3 min lektury
Najbardziej zanieczyszczone miasta w Wielkiej Brytanii.

Ponad 40 miast w Wielkiej Brytanii osiągnęło lub przekroczyło granice zanieczyszczenia powietrza ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia, jak stwierdzono w nowym raporcie. Dane WHO pokazują, że 31 obszarów ma wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza cząstkami powyżej 10 mikrogramów na metr sześcienny, a kolejne 15 mieści się na tym poziomie. Obszary, które przekroczyły ten poziom to Londyn i Manchester, a najgorsze jest walijskie miasto portowe Port Talbot. Brudne powietrze może powodować wyniszczające choroby i przyspieszać śmierć.

Dane na temat zanieczyszczenia powietrza, zawarte w globalnym raporcie WHO, wskazują, że Port Talbot miał wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza cząsteczkami zarejestrowany na poziomie 18 mikrogramów na metr sześcienny, a kolejne najbardziej zanieczyszczone obszary Wielkiej Brytanii to Scunthorpe i Salford na 15 mikrogramach. Drobne zanieczyszczenie powietrza jest dla nas szczególnie niekorzystne, wnikając głęboko do płuc i układu sercowo-naczyniowego, powodując choroby, w tym udar, choroby serca, raka płuc i infekcje dróg oddechowych, mówi WHO.

Szacuje się, że każdego roku na całym świecie umiera siedem milionów osób narażonych na takie zanieczyszczenia, przy czym większość tych zgonów znajduje się w krajach o niskich i średnich dochodach, głównie w Azji i Afryce. Najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie w 2015 r., Według WHO, był Muzaffarpur w Indiach, z liczbą 197 mikrogramów na metr sześcienny – chociaż ta liczba jest w trakcie rewizji. Pasakha w Bhutanie, Delhi w Indiach i większy Kair w Egipcie również miał bardzo wysoki poziom.

Jednakże, podczas gdy wiele miast w Wielkiej Brytanii miało zanieczyszczenie powietrza zarejestrowane na poziomie lub powyżej zalecanego przez WHO limitu, w wielu miejscach poziom ten spada. Na przykład w Londynie poziomy spadły z 17 do 11 mikrogramów w latach 2013-2015, podczas gdy w tym samym okresie spadły z 17 mikrogramów do 12 w Sheffield. A niektóre liczby – w tym w Port Talbot – są szacunkami opartymi na pomiarach większych cząstek zanieczyszczeń. Na całym świecie w raporcie WHO oszacowano, że 9 na 10 osób oddycha powietrzem zawierającym duże ilości zanieczyszczeń. Simon Gillespie, prezes British Heart Foundation, powiedział, że Wielka Brytania wciąż ma „długą drogę do walki z zanieczyszczeniem powietrza”. „Rząd Wielkiej Brytanii musi wykazać się przywództwem, przyjmując wytyczne WHO dotyczące jakości powietrza do krajowego ustawodawstwa, a tym samym przyczyniając się do ochrony serca i zdrowia w kraju”.

Rzecznik rządowego Departamentu ds. Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich, powiedział: „Podczas gdy jakość powietrza w Wielkiej Brytanii poprawiła się znacznie od 2010 r., Raport WHO wyraźnie pokazuje wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie mężczyzn, kobiet i mężczyzn. dzieci w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. „Zwalczanie tej ważnej kwestii jest priorytetem dla tego rządu, dlatego mamy plan w wysokości 3,5 miliarda funtów, aby poprawić jakość powietrza i zmniejszyć szkodliwe emisje. W tym roku przedstawimy dalsze działania w ramach kompleksowej strategii Clean Air.”

31 miejsc w Wielkiej Brytanii (i Gibraltar), które przekroczyły granicę 10 mikrogramów na metr sześcienny: Port Talbot: 18 mikrogramów na metr sześcienny Scunthorpe: 15 Salford: 15 Gibraltar: 14 Manchester: 13 Swansea: 13 Gillingham: 13 Carlisle: 12 Chepstow: 12 Leeds: 12 Leicester: 12 Liverpool: 12 Szarzy: 12 Eccles: 12 Nottingham: 12 Plymouth: 12 York: 12 Prestonpans: 12 Royal Leamington Spa: 12 Sandy: 12 Sheffield: 12 Stoke-On-Trent: 12 Londyn: 11 Coventry: 11 Hull: 11 Londonderry: 11 Middlesbrough: 11 Norwich: 11 Southend-On-Sea: 11 Stockton-On-Tees: 11 Storrington: 11 Wigan: 11

15 obszarów, które są na granicy: Armagh: 10 Birmingham: 10 Brighton: 10 Bristol: 10 Cardiff: 10 Eastbourne: 10 Harlington: 10 Newcastle: 10 Newport: 10 Oxford: 10 Portsmouth: 10 Preston: 10 Saltash: 10 Southampton: 10 Stanford-Le-Hope: 10

Powiązane Wpisy

You've successfully subscribed to Cumbria.pl
Great! Next, complete checkout for full access to Cumbria.pl
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.