Najbardziej zanieczyszczone miasta w Wielkiej Brytanii.

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Wielkiej Brytanii.

Ponad 40 miast w Wielkiej Brytanii osiągnęło lub przekroczyło granice zanieczyszczenia powietrza ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia, jak stwierdzono w nowym raporcie. Dane WHO pokazują, że 31 obszarów ma wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza cząstkami powyżej 10 mikrogramów na metr sześcienny, a kolejne 15 mieści się na tym poziomie. Obszary, które przekroczyły ten poziom to Londyn i Manchester, a najgorsze jest walijskie miasto portowe Port Talbot. Brudne powietrze może powodować wyniszczające choroby i przyspieszać śmierć.

Dane na temat zanieczyszczenia powietrza, zawarte w globalnym raporcie WHO, wskazują, że Port Talbot miał wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza cząsteczkami zarejestrowany na poziomie 18 mikrogramów na metr sześcienny, a kolejne najbardziej zanieczyszczone obszary Wielkiej Brytanii to Scunthorpe i Salford na 15 mikrogramach. Drobne zanieczyszczenie powietrza jest dla nas szczególnie niekorzystne, wnikając głęboko do płuc i układu sercowo-naczyniowego, powodując choroby, w tym udar, choroby serca, raka płuc i infekcje dróg oddechowych, mówi WHO.

Szacuje się, że każdego roku na całym świecie umiera siedem milionów osób narażonych na takie zanieczyszczenia, przy czym większość tych zgonów znajduje się w krajach o niskich i średnich dochodach, głównie w Azji i Afryce. Najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie w 2015 r., Według WHO, był Muzaffarpur w Indiach, z liczbą 197 mikrogramów na metr sześcienny – chociaż ta liczba jest w trakcie rewizji. Pasakha w Bhutanie, Delhi w Indiach i większy Kair w Egipcie również miał bardzo wysoki poziom.

Jednakże, podczas gdy wiele miast w Wielkiej Brytanii miało zanieczyszczenie powietrza zarejestrowane na poziomie lub powyżej zalecanego przez WHO limitu, w wielu miejscach poziom ten spada. Na przykład w Londynie poziomy spadły z 17 do 11 mikrogramów w latach 2013-2015, podczas gdy w tym samym okresie spadły z 17 mikrogramów do 12 w Sheffield. A niektóre liczby – w tym w Port Talbot – są szacunkami opartymi na pomiarach większych cząstek zanieczyszczeń. Na całym świecie w raporcie WHO oszacowano, że 9 na 10 osób oddycha powietrzem zawierającym duże ilości zanieczyszczeń. Simon Gillespie, prezes British Heart Foundation, powiedział, że Wielka Brytania wciąż ma „długą drogę do walki z zanieczyszczeniem powietrza”. „Rząd Wielkiej Brytanii musi wykazać się przywództwem, przyjmując wytyczne WHO dotyczące jakości powietrza do krajowego ustawodawstwa, a tym samym przyczyniając się do ochrony serca i zdrowia w kraju”.

Rzecznik rządowego Departamentu ds. Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich, powiedział: „Podczas gdy jakość powietrza w Wielkiej Brytanii poprawiła się znacznie od 2010 r., Raport WHO wyraźnie pokazuje wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie mężczyzn, kobiet i mężczyzn. dzieci w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. „Zwalczanie tej ważnej kwestii jest priorytetem dla tego rządu, dlatego mamy plan w wysokości 3,5 miliarda funtów, aby poprawić jakość powietrza i zmniejszyć szkodliwe emisje. W tym roku przedstawimy dalsze działania w ramach kompleksowej strategii Clean Air.”

31 miejsc w Wielkiej Brytanii (i Gibraltar), które przekroczyły granicę 10 mikrogramów na metr sześcienny: Port Talbot: 18 mikrogramów na metr sześcienny Scunthorpe: 15 Salford: 15 Gibraltar: 14 Manchester: 13 Swansea: 13 Gillingham: 13 Carlisle: 12 Chepstow: 12 Leeds: 12 Leicester: 12 Liverpool: 12 Szarzy: 12 Eccles: 12 Nottingham: 12 Plymouth: 12 York: 12 Prestonpans: 12 Royal Leamington Spa: 12 Sandy: 12 Sheffield: 12 Stoke-On-Trent: 12 Londyn: 11 Coventry: 11 Hull: 11 Londonderry: 11 Middlesbrough: 11 Norwich: 11 Southend-On-Sea: 11 Stockton-On-Tees: 11 Storrington: 11 Wigan: 11

15 obszarów, które są na granicy: Armagh: 10 Birmingham: 10 Brighton: 10 Bristol: 10 Cardiff: 10 Eastbourne: 10 Harlington: 10 Newcastle: 10 Newport: 10 Oxford: 10 Portsmouth: 10 Preston: 10 Saltash: 10 Southampton: 10 Stanford-Le-Hope: 10