Na Białorusi obalono pomnik Lenina!

Na Białorusi obalono pomnik Lenina!

Tylko kupa gruzu pozostała po pomniku Włodzimierza Lenina, który stał w Mohylewie na Białorusi. Choć jeden pomnik wodza krwawej rewolucji zniknął z panoramy dużego miasta, to dalej stoją w nim cztery inne pomniki Lenina.

Zburzenie pomnika Lenina na Białorusi to wydarzenie bardzo rzadkie. W kraju, w którym czci się jeszcze relikty komunizmu, w ostatnich latach nie tyle niszczono, co raczej wznoszono nowe pomniki wodza rewolucji, w skutek której zamordowano dziesiątki milionów osób. Niestety nie można jeszcze powiedzieć, że Mohylew jest wolny od podobizn Lenina. Oprócz pomnika, który legł właśnie w gruzach, w tym mieście, trzecim co do wielkości na Białorusi, stoją jeszcze cztery inne pomniki Lenina.

Obalona figura przywódcy światowego komunizmu stała, od roku 1957 przed fabryką włókien sztucznych. Powodem jej likwidacji nie była chęć oczyszczenia miasta z pamiątki po krwawym dyktatorze, ale raczej konieczność: „bardzo zły stan techniczny i brak środków na renowację”. Nie wszyscy mieszkańcy Mohylewa (za Pierwszej Rzeczypospolitej miasta polskiego) tolerują komunistyczne pamiątki. 21 kwietnia roku 2017, stojący blisko domu kultury pomnik Lenina oblano czerwoną farbą i umieszczono na nim napis „Zabójca milionów ludzi”.

Takiej liczby pomników, nazwy ulic, fabryk na cześć sowieckich przywódców jak na Białorusi, nie ma nigdzie indziej na świecie. Stacja metra pod głównym placem stolicy tego państwa – Mińska, nosi imię Lenina. W ścisłym centrum Mińska główne ulice to: Lenina, Marksa, Engelsa, Sowiecka, Październikowa, Rewolucyjna, Komunistyczna i Socjalistyczna.

Przypomnijmy, iż nie dalej jak w ubiegłym roku (w rocznicę rewolucji październikowej) w stolicy Białorusi odsłonięto pomnik Włodzimierza Lenina. „Dostęp do dóbr socjalnych, ideały równości, pokoju, międzynarodowej zgody wyznawane w czasie sowieckiej epoki są aktualne do dziś” – powiedział wówczas prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka.

Autor: Adam Białous, pch24.pl