Minister spraw wewnętrznych ogłasza nowe środki zdrowia publicznego dla wszystkich przybywających do Wielkiej Brytanii.

Minister spraw wewnętrznych ogłasza nowe środki zdrowia publicznego dla wszystkich przybywających do Wielkiej Brytanii.

Minister spraw wewnętrznych ogłosił dziś nowe środki na granicy Wielkiej Brytanii w celu ochrony przed drugą falą zakażeń koronawirusem.

Obejmują one 14-dniową izolację dla każdego, kto wjeżdża do Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem krótkiej listy wyjątków.

Ponieważ szybkość transmisji w Wielkiej Brytanii spada, a liczba podróżnych przybywających do Wielkiej Brytanii zaczyna rosnąć w nadchodzących miesiącach, te przypadki mogą stanowić większe zagrożenie, ponieważ mogą stać się wyższym odsetkiem ogólnej liczby infekcji w Wielkiej Brytanii i zwiększyć rozprzestrzenianie się choroby.

Musimy podjąć działania w celu zarządzania ryzykiem transmisji z tej grupy.

Środki określone przez Home Secretary obejmują:

Formularz kontaktowy:

Wszyscy pasażerowie przybywający będą zobowiązani do wypełnienia tego pola, aby podać dane kontaktowe i podróżne, aby można się z nimi skontaktować, jeśli to oni lub ktoś, z kim mogli mieć kontakt, zachoruje na tę chorobę.

Samoizolacja:

Pasażerowie przybywający do Wielkiej Brytanii będą zobowiązani do samodzielnej izolacji przez 14 dni i mogą być regularnie sprawdzani przez cały ten okres.

Egzekwowanie:

Każdy, kto nie spełni warunków obowiązkowych, może zostać poddany działaniu egzekucyjnemu. Naruszenie samoizolacji byłoby karane karą pieniężną w wysokości £1000  w Anglii lub potencjalnym ściganiem i nieograniczoną grzywną. Wysokość grzywny mogłaby wzrosnąć, gdyby wzrosło ryzyko zakażenia z zagranicy. Zdecentralizowane administracje określą własne metody egzekwowania prawa.

Kontrole na miejscu:

Border Force podejmie kontrole na granicy i może odmówić wjazdu każdemu obywatelowi spoza Wielkiej Brytanii, który odmówi przestrzegania tych przepisów i nie ma miejsca zamieszkania w Wielkiej Brytanii. Nie wypełnienie formularza podlega również karom pieniężnym w wysokości 100 GBP. Organy zdrowia publicznego będą przeprowadzać wyrywkowe kontrole w Anglii w celu zapewnienia zgodności z wymogami dotyczącymi izolacji. Wydalenie z kraju byłoby uważane za ostateczność dla cudzoziemców, którzy odmawiają przestrzegania tych środków ochrony zdrowia publicznego.

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedziała:

Gdy świat zaczyna wyłaniać się z tego, co, jak mamy nadzieję, jest najgorszą z pandemii koronawirusa, musimy patrzeć w przyszłość i chronić brytyjskie społeczeństwo, zmniejszając ryzyko przekroczenia granicy przez potencjalnie zarażone osoby.

Wprowadzamy teraz te nowe środki, aby obniżyć szybkość transmisji i zapobiec druzgoczącej drugiej fali.

W pełni oczekuję, że większość ludzi zrobi właściwą rzecz i zastosuje się do tych środków. Podejmiemy jednak działania egzekucyjne wobec mniejszości ludzi, którzy zagrażają bezpieczeństwu innych.

Profesor John Aston, główny doradca naukowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, powiedział:

Jak dotąd opinia naukowa była jasna: chociaż w Wielkiej Brytanii doszło do znacznego przenoszenia wirusa przez społeczność, wpływ wprowadzenia dodatkowych ograniczeń granicznych byłby nieistotna dla rozprzestrzeniania się wirusa.

Jednak rozprzestrzenianie się wirusa w Wielkiej Brytanii jest obecnie mniejsze. Udało nam się uzyskać liczbę reprodukcyjną R – średnia liczba nowych osób zainfekowanych przez jedną zainfekowaną osobę – poniżej 1.

Ponieważ liczba infekcji w Wielkiej Brytanii spada, musimy teraz zarządzać ryzykiem ponownego wprowadzenia transmisji z innych źródeł.

Ustalenia mają wejść w życie 8 czerwca 2020 r.

Informacje będą dostępne dla przybywających podróżnych, w tym na temat rządowych wytycznych dotyczących dystansu społecznego, za pośrednictwem wiadomości i ogłoszeń podczas lotu oraz ulotek i plakatów po przylocie. Materiały będą dostępne w języku angielskim i 9 innych językach.

Nowy system będzie obowiązywał w całej Wielkiej Brytanii, chociaż środki egzekwowania zostaną ustalone indywidualnie przez administracje zdecentralizowane.

Dzięki nowemu formularzowi kontaktowemu lokalizatora online wszyscy pasażerowie przylatujący będą musieli podać szczegółowe informacje na temat zakwaterowania w izolacji. Jeśli nie spełni to niezbędnych wymagań – takich jak hotele lub z przyjaciółmi lub rodziną – będą musieli się odizolować w obiektach zorganizowanych przez rząd.

Ludzie powinni korzystać z transportu osobistego, takiego jak samochód, aby w miarę możliwości podróżować do miejsca zakwaterowania. Po przybyciu na miejsce nie powinni opuszczać zakwaterowania przez 14 dni.

Oznacza to, że nie powinni jeździć do pracy, szkoły lub miejsc publicznych ani korzystać z transportu publicznego lub taksówek. Nie powinni mieć gości, w tym przyjaciół i rodziny, chyba że zapewniają niezbędną pomoc.

Nie powinni wychodzić na zakupy żywności lub innych niezbędnych rzeczy, które mogą zrobić inne osoby zaufane.

Osoby wjeżdżające do Wielkiej Brytanii będą również zachęcane do pobrania aplikacji NHS Covid-19 na granicy i korzystania z niej przez cały okres pobytu w Wielkiej Brytanii.

Po zakończeniu samoizolacji ludzie powinni postępować zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządu dotyczącymi środków dystansowania społecznego.

Wyjątki od ograniczeń:

– transport drogowy i pracownicy transportu towarowego, aby nie wpływać na podaż towarów,

– lekarze, którzy podróżują, aby pomóc w walce z koronawirusem,

– każda osoba przemieszczająca się w obrębie wspólnego obszaru podróży, obejmującego Irlandię, Wyspy Normandzkie i Wyspę Man, sezonowi robotnicy rolni, którzy samodzielnie izolują się od nieruchomości, w której pracują.

Home Office ściśle współpracuje z partnerami branżowymi przed ogłoszeniem tych zmian. Będą one poddawane przeglądowi co trzy tygodnie, aby upewnić się, że są zgodne z najnowszymi dowodami naukowymi oraz pozostają skuteczne i konieczne.

W miarę postępów rząd będzie nadal analizował inne opcje, w tym mosty powietrzne – porozumienia między krajami, które mają niski współczynnik transmisji wirusa, w celu wzajemnego uznawania środków kontroli odlotów dla pasażerów i eliminacji konieczności wprowadzenia kwarantanny dla pasażerów przylatujących.