, październik 18, 2021

0 rezultatów zostało znalezionych

Literacka Nagroda Nobla 2018 odwołana!


  •   1 min lektury
Literacka Nagroda Nobla 2018 odwołana!

Tak zaskakującego obrotu spraw w kwestii jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie nikt się nie spodziewał. Szwedzka Akademia postanowiła nie przyznawać w 2018 roku Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jest to pokłosie skandalu seksualnego, który miał miejsce w ostatnich tygodniach wokół komisji przyznającej wyróżnienie.

Chodzi o molestowanie seksualne, jakiego miał dopuścić się mąż jednej z członkiń jury, poetki Katariny Frostenson. Jean-Claude Arnault został oskarżony przez kilkanaście kobiet. Co więcej, trwa również dochodzenie w sprawie dotacji, jakie otrzymywać miała od Szwedzkiej Akademii fundacja związana z Arnault. Mężczyzna miał także dopuszczać się przecieków związanych z tym, kto zdobędzie nagrodę i przekazywać te informacje bukmacherom. Skandal doprowadził do tego, że z jury w ostatnich tygodniach odchodziły kolejne osoby.

Fundacja z tego powodu wydała specjalne oświadczenie. „Jednym z warunków, które usprawiedliwiają przełożenie przyznania Nagrody jest poważny kryzys w instytucji przyznającej wyróżnienia, który mógłby wpłynąć na uznanie Nagrody za niewiarygodną”. Zawieszenie tyczyć się będzie jedynie Nagrody Nobla w kategorii literatury, którą Szwedzka Akademia chce przyznać w 2019 roku. Reszta nagród zostanie przyznana bez zmian.

Przypomnijmy – literacki Nobel w 2017 r. powędrował do brytyjskiego pisarza Kazuo Ishiguro. Na ogłoszenie kolejnej podobnej decyzji będziemy musieli poczekać do 2019r.

Powiązane Wpisy

You've successfully subscribed to Cumbria.pl
Great! Next, complete checkout for full access to Cumbria.pl
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.