Konferencja grup i mniejszości narodowych w Carlisle.

Konferencja grup i mniejszości narodowych w Carlisle.

W czwatek 18 października 2018 roku odbyła się konferencja organizacji Multicultural Carlisle na którą zostali zaproszeni przedstawiciele różnych organizacji z Cumbrii, grup etnicznych i mniejszości narodowych. Również i naszą polską społeczność reprezentowali przedstawiciele stowarzyszenia polonijnego Vistula z Cumbrii.

Głównym mottem organizacji Multicultural Carlisle jest dzielenie się podobieństwami i celebrowanie różnorodności. Oczywiście jest to wielki skrót ale jak wiele mówiący. W Cumbrii mamy sporo różnej mniejszości narodowych czy grup etnicznych. Widzimy ich codziennie przechodząc przez ulicę czy robiąc zakupy w sklepie. Głównym celem tej konferencji było pokazanie różnych doświadczeń jakie poszczególne grupy mają.

Osobą, która reprezentowała podczas przemowy i dyskusji był Jarosław Jakubiak. Wspierany przez Małgorzatę Johnson, Jakuba Janika, Katarzynę Pyszorę oraz Magdalenę Cromwell. Przedstawił sytuację polskiej szkoły sobotniej w Carlisle. To było cenne doświadczenie gdyż nie wszyscy tu w Cumbrii wiedzą, że polska społeczność potrafi organizować się i jednocześnie szerzyć kulturę i tradycję języka polskiego tu na obczyźnie. Wspomniał też o wspólnej historii Polski i Wielkiej Brytanii podczas II Wojny Światowej kiedy nasi polscy lotnicy z dywizjonu 303 bronili brytyjskiego nieba przed nazistowskimi Niemcami.

Jeśli czujesz, że chciałbyś dopomóc w działaniach Vistuli zapraszam Cię do kontaktu. Jeśli chciałbyś wstąpić w szeregi naszej organizacji również zapraszam. Chcemy wspólnie zrobić coś dla naszych dzieci, lokalnej społeczności jako Polacy. Pokazać się w szerszym gronie, promować naszą kulturę i tradycję tu na obczyźnie. To już się dzieje na całym świecie. Zróbmy i my to samo tu w Cumbrii.