Jak aplikować o status osoby osiedlonej ? (settle status)

Jak aplikować o status osoby osiedlonej ? (settle status)

W związku z faktem, że Wielka Brytania planuje opuścić UE, wszyscy obywatele krajów UE są zobowiązani do aplikowania o status osoby osiedlonej. Pisaliśmy już o tym w tym artykule kliknij tu wcześniej na czym to polega.

Do kiedy należy aplikować ? Jeżeli UK wyjdzie z UE z umową to mamy czas do 30 czerwca 2021 r. Jeżeli bez umowy to 31 grudnia 2020 r. Po tym czasie osoby, które nie dokonają rejestracji będą przebywały nielegalnie i mogą spotkać się z konsekwencjami w postaci wydalenia z Wielkiej Brytanii. W momencie pisania tego artykułu opłaty za aplikacje zostały wycofane więc nie kosztują nas nic.

Aby aplikować należy ściągnąć sobie na telefon aplikację. Więcej info przedstawia poniższy filmik w języku polskim. Home Office nie przewiduje aplikacji w formie papierowej. Wszystko odbywa się drogą elektroniczną.

Więcej info w jezyku angielskim znajdziecie tutaj: https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/applying-for-settled-status

W przypadku pytań i nie zrozumienia jakieś kwestii prosimy o kontakt mailowy: admin@cumbria.pl to z chęcią odpowiemy na każde pytanie.