International Day w szkołach

International Day w szkołach

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy International Day, z tej okazji coś gdzieś się dalej tli mniej lub bardziej z multikulturowego społeczeństwa a spotkania odbywają się dalej. Ja, jak również kilka moich koleżanek postanowiłyśmy przybliżyć Polskę dzieciom w szkole Pennine Way Primary School na Harraby w Carlisle. Ja w akcje szkoły włączyłam się po raz kolejny i tym razem podjęłam się pracy z najmniejszymi pupilami w grupie nursery gdzie uczęszcza mój syn.

Dzieci w tym wieku niewiele rozumieją co się im chce przekazać więc postanowiłam pokazać im jak wyglądają zabawy w polskim przedszkolu. Po pierwszych rytmach polskiej imprezy dziecięcej przestały zwracać uwagę na to że nie rozumieją słów i zaczęły się świetnie bawić a taniec  “kaczuchy” zatańczyły bezbłędnie jak niejeden dorosły uczestnik polskiego wesela. Pociąg “do Warszawy” miał wiele wagonów i przyjechał z lekkim opóźnieniem jak to na polskie PKP przystało, ale impreza zakończyła się uśmiechem każdego dziecka i pełnymi brzuszkami po poczęstunku szarlotką, sernikiem i wieloma innymi polskimi smakołykami.

Pamiętajmy że żadne dziecko nie rodzi się z uprzedzeniami, ale również nie potrafi samo nauczyć się żyć z ludźmi, którzy są zupełnie inni na wielu płaszczyznach niż otoczenie które znają najlepiej. Jeśli chcemy nawiązać kontakt to nie bójmy się bo czasem ta druga strona po prostu nie wie jak zacząć.  A z drugiej strony możemy naszym dzieciom pokazać, że nie są inne tylko mają bogatsze życie kulturowe bo kultywują tradycję angielskie jak każde inne dziecko w szkole i dzięki swoim rodzicom mogą również kultywować swojego własnego kraju

Dziękuje serdecznie  za możliwość szerzenia polskiej kultury w szkole która jest bardzo otwarta na wszelkiego rodzaje nowe pomysły i współpracę.

A co wy zrobiliście z okazji International Day? Bo to jest nasz DZIEŃ!