Fabryka w Carlisle ukarana grzywną £512.000 funtów!

Fabryka w Carlisle ukarana grzywną £512.000 funtów!

Producent opon, firma Pirelli została ukarana grzywną w wysokości ponad £500,000 funtów po tym jak dwóch z jej pracowników zostało wciągniętych przez nieodpowiednio zabezpieczone maszyny w lokalnym oddziale firmy – fabryce w Carlisle

Mężczyźni odnieśli poważne obrażenia górnych części ciała, ramion jako skutek dwóch oddzielnych wypadków dotyczących tej samej maszyny, raz w roku 2013 oraz drugi w 2015.

Pirelli, które zatrudnia 1,000 ludzi w samym oddziale Carlisle, na rozprawie w sądzie przyznało się do winy – naruszenia przepisów BHP – bezpieczeństwa w pracy.

Firma wyraziła swój „żal” z powodu wypadków oraz dostosowała się do wymagań postawionych jej przez HSE.

Sąd w Carlisle usłyszał w listopadzie 2013, że pracownik firmy Paul Iron ucierpiał na zdrowiu, a jego ramię zostało złamane w dwóch miejsach w rezultacie bycia wciągniętym przez nieodpowiednio zabezpieczony element maszyny produkcyjnej.

W sierpniu 2015 roku kolejny pracownik firmy, Karl Davidson odniósł podobne obrażenia w identycznej sytuacji.

Health and Safety Executive, który był oskarżycielem w sprawie, stwierdził iż firma w obu przypadkach zawiodła w zapewnieniu pracownikom bezpiecznego środowiska pracy oraz odpowiedniego zabezpieczenia maszyny.

„Ta maszyna powinna być odpowiednio zabezpieczona już przed pierwszym jej użyciem. Ale nawet jeżeli nie była, to pierwszy wypadek powinien zmusić firmę do podjęcia odpowiednich akcji jak zlecenie dokładnych oględzin i oceny maszyny w celu zidentyfikowania istniejących i potencjalnych zagrożeń oraz zamontowania dodatkowych osłon.”

Pirelli zostało ukarane grzywną w wysokości £512,000 oraz obciążone dalszymi £5,820 kosztów sądowych.

W oświadczeniu firmy czytamy: „Pirelli Tyres Limited jest w pełni zobligowane do zapewnienia bezpieczeństwa każdego z naszych pracowników, klientów oraz gości.”

„Wyrażamy nasze głębokie ubolewanie z powodu zaistniałych wypadków i zapewniamy, że dostosowaliśmy się w pełni do nakazów HSE by uniknąć podobnych wypadków w przyszłości”

To nie pierwszy wybryk firmy Pirelli. Została ona bowiem ukarana kwotą £150,000 w roku 2015 po tym jak jeden z jej pracowników zginął podczas pracy, gdy utknął w jednym z fabrycznych piecy.