Dodatkowe nowe kwoty wolne od podatku.

Dodatkowe nowe kwoty wolne od podatku.

Od roku podatkowego 2017/2018 rząd Wielkiej Brytanii wprowadził 2 nowe kwoty wolne od podatku.

Trading allowance – osoba samo zatrudniona  może zarobić na rok £1,000 wolne od podatku i obowiązku rozliczenia. Szczególnie będzie to interesowało osoby, które w czasie wolnym od pracy mają dodatkowe źródło dochodu jako fotograf, ogrodnik, opiekun dzieci, itp.

Property allowance – druga kwota wolna od podatku to £1,000 na rok dochodu z wynajmu np. pokoju, mieszkania.

Ważna uwaga, obie te kwoty dotyczą kwoty dochodu przed odliczeniem wydatków.

Przykład 1:

Adam jest zatrudniony przez firmę produkującą zabawki i jest to jego główne źródło dochodu, z którego rozlicza go jego pracodawca (PAYE). Jednak w ostatnim roku Adam postanowił otworzyć swoją działalność jako fotograf. W ciągu roku kwota, którą otrzymał od klientów za usługi fotograficzne nie przekroczyła  £1,000, więc nie musi tego dochodu rozliczać z HMRC.

Jeśliby zarobił £1,500, to musi  zarejestrować  się jako osoba Self Employed i wypełnić Tax Return, może jednak wykorzystać kwotę £1,000 wolną od podatku, czy li będzie musiał zapłacić podatek od £500. Adam mógłby również rozliczyć się bez wykorzystywania tej kwoty i odliczyć poniesione koszty, np. zakup sprzętu fotograficznego £1,400 i w takim wypadku musiałby zapłacić podatek tylko ze £100.

Przykład 2:

Adam i jego żona Ewa wynajmują mieszkanie studentom. Jeśli w ciągu roku dochód z wynajmu nie przekroczył kwoty £2,000, to nie muszą się rozliczać. W przypadku przekroczenia kwoty £2,000 np. ich dochód był £2,700 i nie ponieśli kosztów wynajmu (lub były bardzo niskie) mogą wykorzystać kwotę £2,000 (każda osoba wykorzystuje swój £1,000) i ewentualnie zapłacić podatek od kwoty £700.

Pamiętajmy jednak, aby dalej prowadzić księgowość i zbierać rachunki lub inne dowody na prowadzenie naszej działalności i w razie konieczności wykazać je przed HMRC.

HMRC stawia także różne warunki, które muszą być spełnione, aby te kwoty możliwe były do odliczenia (np. jeśli Adam otrzymał pieniądze za usługi fotograficzne od swojego pracodawcy, to nie może korzystać z tej ulgi).

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

https://www.gov.uk/guidance/tax-free-allowances-on-property-and-trading-incomehttps://www.saint.co.uk/2018/04/18/property-and-trading-allowances-and-how-to-claim-them/

lub u doradcy podatkowego, gdyż informacje w artykule są tylko bardzo ogólne.

Wojciech Kwiatkowski