Dlaczego rodzice o różnych nazwiskach mogą być przesłuchiwani na lotniskach w Wielkiej Brytanii?

Dlaczego rodzice o różnych nazwiskach mogą być przesłuchiwani na lotniskach w Wielkiej Brytanii?

To może być dość stresująca sytuacja na lotnisku z młodą rodziną podczas letnich wakacji szkolnych.

Ale teraz rodzice o różnych nazwiskach dla swoich dzieci są ostrzegani, że mogą potrzebować dodatkowego dowodu tożsamości.

Home Office napisał w zeszłym tygodniu na Twitterze, że rodziny o różnych nazwiskach mogą być pytane podczas kontroli granicznej, aby udowodnić ich związek.

Ten ruch spotkał się z reakcją wielu gniewnych rodziców, którzy zareagowali na Tweeta.

Jedna mama napisała na Twitterze: „Zasadniczo jestem przeciwna temu, że mój mąż i ja mamy różne nazwiska, a nasz syn nosi męża … Nie jest niczym niezwykłym, że rodzice mają różne nazwiska w XXI w. Zdumiewające rzeczy od Ministra Spraw Wewnętrznych Sajid-a Javid.”

„Tylko wyjaśnienie kobietom, które zdecydowały się nie przyjmować nazwiska męża lub mieć dzieci z partnerem, z którym nie są małżeństwem, będzie podlegało zwiększonym środkom granicznym – tak wygląda wolność pod rządami Torysów.”

Dlaczego mam być przesłuchiwany?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odpowiedziało na Twitterze, mówiąc: „Mamy obowiązek chronić dzieci i zapobiegać handlowi ludźmi, wykorzystywaniu seksualnemu dzieci i innym przestępstwom.

„Dlatego oficerowie Sił Obrony Granic czasami muszą zadawać dodatkowe pytania.”

Co powinienem zrobić, jeśli moje dzieci mają inne nazwisko?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych mówi, że jeśli zostaniesz poproszony o  udowodnienie  twojego związku, skorzystaj z następujących dokumentów:

– świadectwo urodzenia lub przysposobienia przedstawiające twoje relacje z dzieckiem

– rozwód lub akt małżeństwa, jeśli jesteś rodzicem, ale masz inne nazwisko od dziecka

– pismo od rodzica dziecka lub pracownika socjalnego, zezwalające dziecku na podróżowanie z tobą.

Rzecznik dodał: „Każdego dnia tysiące dzieci przekraczają granicę Wielkiej Brytanii, wielu wraca z wakacji z rodziną lub przyjaciółmi z rodziną. „Bezpieczeństwo i dobro każdego dziecka ma dla nas ogromne znaczenie i czasami możemy zadać kilka pytań, jeśli dorosły nie jest rodzicem dziecka, i czemu ma inne nazwisko.”