Covid-19: Nowe obostrzenia dla podróżujących do Wielkiej Brytanii.

Covid-19: Nowe obostrzenia dla podróżujących do Wielkiej Brytanii.

Podróżujący, którzy będą musieli przebywać w hotelach kwarantanny w Anglii, zostaną obciążeni opłatą w wysokości 1750 GBP za pobyt, poinformował sekretarz zdrowia Matt Hancock.


Środki, które wchodzą w życie w poniedziałek 15 lutego 2021 r. , dotyczą mieszkańców Wielkiej Brytanii i Irlandii powracających z 33 krajów z czerwonej listy. Osoby, które nie przejdą kwarantanny w hotelu objętym sankcjami przez 10 dni, grożą grzywną w wysokości do 10 000 GBP. W międzyczasie wszyscy podróżni przybywający do Szkocji z zagranicy drogą lotniczą będą musieli udać się do hoteli kwarantanny. Osoby podróżujące z krajów czerwonej listy do Walii i Irlandii Północnej będą musiały zarezerwować i opłacić kwarantannę w Anglii, ponieważ żadne z miejsc docelowych nie ma obecnie bezpośrednich lotów międzynarodowych.

Lista 33 krajów, które są tzw. czerwonej liście:

Angola, Argentyna, Boliwia, Botswana, Brazylia, Burundi, Wyspy Zielonego Przylądka, Chile, Kolumbia, Demokratyczna Republika Konga, Ekwador, Eswatini, Gujana Francuska, Gujana, Lesotho, Malawi, Mauritius, Mozambik, Namibia, Panama, Paragwaj, Peru, Portugalia, (w tym Madera i Azory) Rwanda, Seszele, Afryka Południowa, Surinam, Tanzania, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), Urugwaj, Wenezuela, Zambia, Zimbabwe.


Podróżni przybywający do Anglii, którzy widnieją w formularzu lokalizatora pasażerów, nie informując o wizycie w kraju z czerwonej listy, grożą grzywny w wysokości 10 000 funtów lub do 10 lat więzienia.


Przedstawiając oświadczenie w Izbie Gmin, Hancock powiedział, że w ramach programu zakontraktowano 16 hoteli z zabezpieczonymi 4600 pokojami. Sekretarz zdrowia potwierdził również, że nowy system „rozszerzonych testów” dla wszystkich podróżnych przybywających do Wielkiej Brytanii rozpocznie się w poniedziałek, a podczas kwarantanny wymagane będą dwa testy. Będą musieli przejść test w drugim i ósmym dniu ich 10-dniowego okresu kwarantanny, niezależnie od tego, czy izolują się w domu, czy w hotelu. Testy przeprowadzone przez NHS Test and Trace będą kosztować podróżnych 210 £. „Ludzie, którzy lekceważą te zasady, narażają nas wszystkich na ryzyko” - powiedział posłom sekretarz zdrowia.

Linie lotnicze i biura podróży będą prawnie zobowiązane do upewnienia się, że podróżni podpisali nowe warunki przed odlotem, z karami dla firm i pasażerów, jeśli ich nie zastosują. Kary obejmują grzywnę w wysokości 1000 funtów dla podróżnych, którzy nie przystąpią do obowiązkowych testów, oraz grzywnę w wysokości 2000 funtów za nieprzystąpienie do drugiego obowiązkowego testu - wraz z 14-dniowym przedłużeniem kwarantanny. Niezastosowanie się do kwarantanny w wyznaczonym hotelu grozi grzywną w wysokości od 5000 GBP do 10 000 GBP. Zapytany, kiedy zasady podróżowania zostaną złagodzone, Hancock powiedział: „Chcemy wyjść z tego do systemu bezpiecznych podróży międzynarodowych tak szybko, jak to możliwe i tak szybko, jak będzie to bezpieczne”.


Pasażerowie zobowiązani do pobytu w hotelu kwarantanny będą musieli zarezerwować pokój z wyprzedzeniem online, korzystając z systemu rezerwacji, który zostanie otwarty w czwartek. Opłata w wysokości 1,750 GBP dla osoby fizycznej obejmuje hotel, koszt transportu i testów. Dodatkowa opłata za jedną dodatkową osobę dorosłą lub dziecko w wieku powyżej 12 lat wynosi 650 GBP, a na dziecko w wieku od 5 do 12 lat 325 GBP. Ci podróżni będą mogli wjeżdżać do Wielkiej Brytanii tylko przez „niewielką liczbę portów, które obecnie stanowią większość przylotów pasażerów” - dodał Hancock. Powiedział później, że czerwona lista była „poddawana przeglądowi”.


Walijski premier Mark Drakeford powiedział, że chciałby również zobaczyć „silniejszy zestaw obronny na naszych granicach” i powiedział, że środki podjęte przez rząd Wielkiej Brytanii to „absolutne minimum tego, co należy zrobić”. Grzywny egzekucyjne i wyroki pozbawienia wolności za naruszenie kwarantanny są nadal „w trakcie przeglądu” w Walii. Rzecznik rządu Walii powiedział również, że kraj pracuje nad ustaleniem, kiedy będzie potrzebował własnych hoteli kwarantanny, czy czerwona lista się rozszerzy lub czy wznowione zostaną loty międzynarodowe. Chociaż 4600 pokoi zabezpieczonych do tej pory w Anglii pozwoliłoby na przewóz około jednego Boeinga 747 dziennie, Kate Nicholls, dyrektor naczelna UK Hospitality, powiedziała, że ​​trwają dyskusje, aby zwiększyć pojemność. Powiedziała BBC Radio 4's World at One, że oddzielne zespoły bezpieczeństwa zatrudnione przez rząd będą odpowiedzialne za egzekwowanie kwarantanny, podczas gdy personel hotelu skupi się na zapewnieniu ludziom „jak najlepszego doświadczenia w bardzo trudnych okolicznościach”. Opłata 1750 funtów obejmuje trzy posiłki, herbatę, kawę i wodę, powiedziała pani Nicholls, ale inne pozycje będą dostępne za dodatkową opłatą w ramach obsługi pokoju.


Osoby przybywające do Wielkiej Brytanii - łodzią, pociągiem lub samolotem - są już zobowiązane do okazania dowodu negatywnego wyniku testu Covid-19, aby uzyskać pozwolenie na wjazd. Ten test należy zdać w ciągu 72 godzin przed podróżą, a każdy przybywający bez niego podlega grzywnie w wysokości do 500 funtów, a funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzają kontrole na miejscu. Muszą również podać dane kontaktowe i adres w Wielkiej Brytanii. Następnie mogą podróżować - w razie potrzeby transportem publicznym - do miejsca, w którym planują izolację. Wszyscy podróżni - w tym obywatele Wielkiej Brytanii - muszą izolować się przez 10 dni po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Program „test na zwolnienie” - w ramach którego podróżni z krajów spoza czerwonej listy mogą opuścić dom po negatywnym wyniku testu piątego dnia - pozostanie objęty nowymi zasadami testowania. Pasażerowie będą musieli korzystać ze złotego standardu i droższych testów PCR. Zasady blokady oznaczają, że ludzie mogą podróżować za granicę tylko z ważnych powodów. Są to te same, co „rozsądne wymówki” w przypadku podróży krajowych, w tym:

  • Praca, której nie można wykonać w domu.
  • Wizyty lekarskie.
  • Powody edukacyjne

Osoby opuszczające Anglię wkrótce będą musiały złożyć deklarację, dlaczego muszą podróżować, co zostanie sprawdzone przez przewoźników przed wyjazdem.


Nowe środki zostały wprowadzone po tym, jak zastępca dyrektora medycznego Anglii, prof. Jonathan Van-Tam, ostrzegł, że jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, w jakim stopniu ludzie mogą zacząć planować letnie wakacje. „Nie mogę teraz udzielić ludziom właściwej odpowiedzi, ponieważ nie mamy jeszcze danych. Jest po prostu za wcześnie, by to powiedzieć”.