, październik 20, 2021

0 rezultatów zostało znalezionych

Jest porozumienie w Jersey. Pomnik katyński pozostanie nad rzeką Hudson!


  •   1 min lektury
Jest porozumienie w Jersey. Pomnik katyński pozostanie nad rzeką Hudson!

Pomnik Katyński w Jersey City zostanie przesunięty o około 60 metrów, lecz pozostanie w prestiżowej lokalizacji nad rzeką Hudson – oznajmił konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który wraz z dyrektorem wykonawczym Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych Erikiem  Lubaczewskim negocjował kwestię monumentu z burmistrzem Stevenem Fulopem.

W związku z planowaną przebudową placu Exchange burmistrz zamierzał pierwotnie eksmitować pomnik na Montgomery Street. Protesty naszych rodaków i działania dyplomatyczne doprowadziły do zmiany decyzji. Jak poinformował konsul, szczegóły zawartego w piątek porozumienia opinia publiczna pozna w późniejszym terminie.

„Prezydent  RP z nadzieją przyjął ostatnie informacje o otwartości na dialog w tej sprawie ze strony władz miasta. Prezydent dziękuje przede wszystkim środowiskom polonijnym za wykazaną mobilizację i podjęte działania. Prezydent RP niezmiennie stoi na stanowisku że Pomnik Katyński, jako miejsce pamięci o znaczeniu symbolicznym i uniwersalnym przesłaniu, powinien zostać odpowiednio uszanowany” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

„Podczas swojej najbliższej wizyty w USA Prezydent Andrzej Duda zamierza ponownie złożyć kwiaty przy Pomniku, przed którym oddał hołd bohaterom wojennym w 2016 roku” – dodała prezydencka kancelaria.

Powiązane Wpisy

You've successfully subscribed to Cumbria.pl
Great! Next, complete checkout for full access to Cumbria.pl
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.