Jest porozumienie w Jersey. Pomnik katyński pozostanie nad rzeką Hudson!

Jest porozumienie w Jersey. Pomnik katyński pozostanie nad rzeką Hudson!

Pomnik Katyński w Jersey City zostanie przesunięty o około 60 metrów, lecz pozostanie w prestiżowej lokalizacji nad rzeką Hudson – oznajmił konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który wraz z dyrektorem wykonawczym Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych Erikiem  Lubaczewskim negocjował kwestię monumentu z burmistrzem Stevenem Fulopem.

W związku z planowaną przebudową placu Exchange burmistrz zamierzał pierwotnie eksmitować pomnik na Montgomery Street. Protesty naszych rodaków i działania dyplomatyczne doprowadziły do zmiany decyzji. Jak poinformował konsul, szczegóły zawartego w piątek porozumienia opinia publiczna pozna w późniejszym terminie.

„Prezydent  RP z nadzieją przyjął ostatnie informacje o otwartości na dialog w tej sprawie ze strony władz miasta. Prezydent dziękuje przede wszystkim środowiskom polonijnym za wykazaną mobilizację i podjęte działania. Prezydent RP niezmiennie stoi na stanowisku że Pomnik Katyński, jako miejsce pamięci o znaczeniu symbolicznym i uniwersalnym przesłaniu, powinien zostać odpowiednio uszanowany” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

„Podczas swojej najbliższej wizyty w USA Prezydent Andrzej Duda zamierza ponownie złożyć kwiaty przy Pomniku, przed którym oddał hołd bohaterom wojennym w 2016 roku” – dodała prezydencka kancelaria.